more_horiz
Gospodarka

Święta i sylwester poza domem. Polacy wynajęli 87 proc. miejsc noclegowych. Zobacz wyniki nowego badania

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 16:38
W 10 lubianych przez turystów miejscowościach na święta i sylwestra wynajęte jest około 87 proc. miejsc noclegowych. Średnie stawki w okresie 24-26 grudnia wynoszą ponad 500 zł za dobę za 2 osoby i ponad 650 zł na Sylwestra - wynika z analizy HRE Investment.
Noclegi w okresie Sylwestra są droższe niż podczas Wigilii. W 10 najpopularniejszych kurortach, ceny są wyższe średnio o 46 proc. podczas Nowego Roku niż Świąt.
Noclegi w okresie Sylwestra są droższe niż podczas Wigilii. W 10 najpopularniejszych kurortach, ceny są wyższe średnio o 46 proc. podczas Nowego Roku niż Świąt.Foto: El Gavilan/Shutterstock

"Pomimo hamującej dynamiki sprzedaży detalicznej, Polacy niekoniecznie oszczędzają na święta" - stwierdzono w opracowaniu HRE Investment.

Na podstawie danych Booking.com wskazano, że w 10 lubianych przez turystów miejscowościach w hotelach i pensjonatach w okresie od 24.12 do 26.12 oraz od 31.12 do 02.01 wynajętych jest już średnio 87 proc. miejsc.

"Choć w niektórych kurortach turystycznych obłożenie jest póki co mniejsze niż przed rokiem, to wszędzie przekracza 70 proc." - dodano.

Można znaleźć tańsze noclegi

Zwrócono uwagę, że pomimo dwucyfrowej inflacji (17,5 proc. według danych Eurostat), przeciętna cena ofertowa wzrosła o 4 proc. rok do roku. W opinii ekspertów z HRE wynika to najpewniej z tego, że tegoroczna oferta jest mniej wykupiona niż rok temu i można znaleźć tańsze noclegi, które zaniżają średnią cenę.

Wskazali jednak, że noclegi w popularnych kurortach nie są tanie, a średnie stawki w najpopularniejszych miejscowościach wynoszą ponad 500 zł za dobę za dwie osoby.

Spośród przebadanych miast, najdroższe oferty były w Zakopanem (średnio 608 zł), Świnoujściu (548 zł) oraz Krynicy-Zdrój (546 zł).

Większa popularność wyjazdów sylwestrowych

Zwrócono również uwagę, że noclegi w okresie sylwestra są droższe niż podczas Wigilii. W 10 najpopularniejszych kurortach ceny są wyższe średnio o 46 proc. podczas Nowego Roku niż świąt i zaczynają się od ponad 650 zł.

Zdaniem ekspertów, może to wynikać z większej popularności wyjazdów sylwestrowych. Z analizy wynika, że na dwa tygodnie przed świętami w popularnych miejscowościach turystycznych było 18 proc. wolnych miejsc noclegowych, a na sylwestra jest ich o połowę mniej.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA