Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Uzgodniono umowę społeczną

Gwarancje pracownicze dla zatrudnionych w przedsiębiorstwach, które w związku z powołaniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego zostaną objęte zmianami - zawiera umowa społeczna parafowana przez przedstawicieli rządu, organizacji związkowych i spółek energetycznych. Agencja ma zostać utworzona do końca I kwartału 2023 r.

2022-12-15, 07:50

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego. Uzgodniono umowę społeczną
Przejęcie kontroli nad górniczymi firmami przez Skarb Państwa to element porządkowania struktury organizacyjnej górnictwa węgla kamiennego.Foto: media.tauron.pl

"Umowa społeczna dotycząca wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa uzgodniona. Zawiera ona gwarancje pracownicze dla pracowników przedsiębiorstw, które w związku z transformacją energetyczną i powołaniem NABE zostaną objęte zmianami" - poinformowało Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Resort przekazał, że umowa społeczna dotyczy transformacji sektora elektroenergetycznego i branży górnictwa węgla brunatnego, w tym wydzielenia wytwórczych i wydobywczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa. Jak dodano, treść umowy parafowali przedstawiciele strony rządowej, reprezentatywnych organizacji związkowych oraz spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa.

Uprawnienia na okres transformacji

"Umowa określa zobowiązania wobec pracowników sektora elektroenergetycznego oraz sektora wydobycia węgla brunatnego w związku z procesem stopniowej transformacji regionów silnie związanych z energetyką konwencjonalną i utworzeniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego" - podał resort.

W komunikacie ministerstwo podkreśliło, że parafowana umowa zawiera uzgodnione zapisy dotyczące gwarancji pracowniczych w obszarze statusu pracodawcy, zachowania uprawnień pracowniczych i stabilizacji zatrudnienia, warunków pracy i wynagrodzeń po procesie wydzielenia aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa; systemu osłon socjalnych dla pracowników przedsiębiorstw prowadzących działalność wytwórczą energii elektrycznej oraz przedsiębiorstw górniczych węgla brunatnego; mechanizmów minimalizowania skutków transformacji, a także zasad monitorowania realizacji umowy społecznej.

Podano, że przepisy umowy zabezpieczają uprawnienia pracownicze na okres transformacji oraz przewidują wprowadzenie w drodze ustawowej pakietu świadczeń socjalnych dla pracowników w okresie wyłączania bloków energetycznych lub systemowej redukcji wydobycia węgla brunatnego.

Podpisanie umowy społecznej zaplanowano na 22 grudnia tego roku.

Notyfikacja Komisji Europejskiej

Wypracowana treść umowy społecznej stanowi podsumowanie wielomiesięcznych rozmów i negocjacji prowadzonych przez przedstawicieli strony rządowej, strony społecznej oraz strony pracodawców Trójstronnego Zespołu ds. Branży Energetycznej i Trójstronnego Zespołu ds. Branży Węgla Brunatnego.

Ministerstwo poinformowało, że wejście w życie wskazanych w umowie społecznej osłon socjalnych dla pracowników sektora elektroenergetycznego oraz branży węgla brunatnego będzie wymagało notyfikacji w zakresie ich zgodności z zasadami pomocy publicznej przez Komisję Europejską.

Na początku listopada tego roku minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że termin, do którego utworzona ma zostać Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, został przesunięty z końca tego roku do końca I kwartału 2023 r.

Wydzielenie aktywów wytwórczych

W marcu 2022 r. rząd przyjął w drodze uchwały dokument "Transformacja sektora elektroenergetycznego w Polsce. Wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa". Dokument zakłada, że z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa innych niż PGE Polska Grypa Energetyczna, czyli z Tauronu, Enei, Energi, wydzielone zostaną aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych.

Właścicielem takich aktywów zostanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, utworzona na bazie spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej