Polskie firmy zyskają od rządu środki, aby ich dane były w chmurze obliczeniowej

2023-04-26, 11:15

Polskie firmy zyskają od rządu środki, aby ich dane były w chmurze obliczeniowej
Prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter ogłasza na Europejskim Kongresie Gospodarczym uruchomienie w Polsce centrum dla chmury obliczeniowej koncernu.Foto: EKG/twitter

-Uruchomimy wart 700 mln euro program pożyczkowy dla wszystkich firm, które będą zainteresowane transformacją chmurową - powiedział minister ds.cyfryzacji Jan Cieszyński. To efekt ogłoszenia przez premiera Mateusza Morawieckiego i Microsoft decyzji o powstaniu w naszym kraju centrum dla chmury obliczeniowej koncernu.

Minister cyfryzacji Jan Cieszyński podkreślił, że w czasach drogiego pieniądza spowodowanego wojną wywołaną przez Rosję i kryzysem na Ukrainie, rząd zaoferuje "jedne z najtańszych instrumentów na rynku właśnie dla tych, którzy będą chcieli swoje firmy transformować w stronę chmury". Dodał, że program ten będzie skierowany dla tych, którzy będą chcieli "wynieść swoje biznesy na jeszcze wyższy poziom efektywności operacyjnej".


Posłuchaj

Minister cyfryzacji Jan Cieszyński o programie pomocy dla firm na ich transformację cyfrową 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

- Uważam, że to jest rola mądrego państwa, rola państwa, które rozumie technologie. A nasz rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości tę technologię rozumie doskonale - tłumaczył Cieszyński.

Centrum dla chmury obliczeniowej w Polsce

- Microsoft uruchamia w Polsce pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze - poinformował w środę prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter na wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim konferencji podczas EKG w Katowicach.

Microsoft poinformował, że jego centrum chmurowe w Polsce umożliwi przedsiębiorcom przechowywanie wartościowych zasobów cyfrowych, zapewniając zgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania i przetwarzania danych.

Według amerykańskiej firmy otwarcie polskiego centrum jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i dostęp do usług chmurowych. "Chmura stanowi istotny wkład w przyspieszenie cyfryzacji i rozwój kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa, a także wzmocnienie ich odporności w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej" – podkreśla amerykańska firma technologiczna.

Jak mówił Haupter, Microsoft uruchamia w Polsce swoje centrum obliczeniowe w chmurze, czyli globalną technologię dostępną dla wszystkich firm działających w Polsce.

Na co pozwala chmura obliczeniowa?

Jego zdaniem ta technologia pozwala oszczędzać pieniądze, optymalizować działalność operacyjną. -To technologia przyciągająca do Polski globalnych inwestorów; pozwalająca wykorzystywać najnowsze możliwości sztucznej inteligencji w jej wielu wariantach - wskazał Haupter.

Ralph Haupter przypomniał, że Microsoft jest obecny w Polsce od 30 lat, zatrudnia ponad 500 osób i współpracuje z ponad 8 tys. partnerów, którzy we współpracy z firmą wprowadzają jej technologie do polskich firm.

Skąd taka decyzja amerykańskiego koncernu?

-Microsoft chce być zaufanym partnerem Polski, polskich firm, polskich innowacji i daje możliwość korzystania z technologii zapewniających bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni - mówił w środę na XV Europejskim Kongresie Gospodarczym prezes Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter.


Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki mówi o transformacji cyfrowej firm i usług publicznych 0:11
+
Dodaj do playlisty

 

- Jako Microsoft chcemy być zaufanym partnerem waszego kraju, waszych firm, waszych działań, waszych innowacji we wszystkich branżach, we wszystkich nadarzających się okazjach i jesteśmy tutaj po to, żeby to wszystko odbywało się bezpiecznie - powiedział Haupter.

-Zdolności, które udostępniamy, pozwalają na nowo przemyśleć, co dla państwa organizacji znaczy cyberbezpieczeństwo, cyberobrona, a także, co to oznacza dla rządu. Jako Microsoft dajemy państwu możliwość korzystania z tej technologii tu lokalnie, wewnątrz waszego kraju, także we współpracy z rządem. (...) Jesteśmy tutaj, żeby napędzać innowacje i chciałbym państwa zachęcić do bardziej agresywnego korzystania z technologii - dodał Haupter.

Szef Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę przyznał, że polski rząd, poprzez najbardziej innowacyjny na świecie rozwiązania podatkowe ułatwia rozwój, a oparcie obszaru podatkowego na technologii cyfrowej to coś, z czego Polacy mogą być dumni, a to  daje to możliwość przyciągania globalnych klientów.

Jak ambasador Mark Brzezinski ocenia plany Microsoftu?

-Inwestycja Microsoftu wskazuje jak ważny dla sektora prywatnego jest polski rynek, a jednocześnie podkreśla głębię naszych dwustronnych stosunków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Podkreślił, że Polska jest bezpiecznym miejscem prowadzenia działalności.


Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki o powstaniu centrum przetwarzania danych KNF 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w nagraniu wyświetlonym podczas EKG w Katowicach wyraził zadowolenie z ogłoszonej inwestycji.

- Jestem dumny, że dziś robimy kolejny krok w przód, czyli inwestycję na kwotę miliarda dolarów w centrum przetwarzania danych, która integruje Polskę w globalnym środowisku chmurowym, co jest niezmiernym plusem w czasach wyzwań geopolitycznych, łącząc Polskę z zaufaną infrastrukturą chmurową, co zapewnia bezpieczeństwo, a jest możliwe dzięki zaangażowaniu firmy Microsoft w ciągłe badanie i rozwój - powiedział ambasador USA.

Jak dodał ambasador, Microsoft rozumie, broni i dostosowuje skalę działania do bieżących zagrożeń cyberbezpieczeństwa na całym świecie.

-Ta inwestycja wskazuje jak ważny dla sektora prywatnego jest polski rynek. Jednocześnie podkreśla głębię naszych dwustronnych stosunków - stwierdził Mark Brzezinski. Wskazał, że Polska i USA nigdy nie były bardziej połączone niż teraz, a nasza współpraca gospodarcza i technologiczna tę przyjaźń wznosi na nowe wyżyny.

-Chcemy, żeby Polska rozwijała się dynamicznie, a to kolejny przykład naszej wspólnej pracy nad budową innowacyjnej, dostatniej przyszłości  - stwierdził ambasador USA. Podkreślił, że Polska jest bezpiecznym miejscem prowadzenia działalności.


PR24/PAP/Prostak/IAR/sw


Polecane

Wróć do strony głównej