Powstaje ogólnopolski system ochrony przed cyberatakami. To reakcja na działania hakerów

2023-06-06, 13:10

Powstaje ogólnopolski system ochrony przed cyberatakami. To reakcja na działania hakerów
Od wybuchu wojny na Ukrainie, lawinowo rośnie liczba ataków rosyjskich hakerów na polską infrastrukturę krytyczną. . Foto: Фота: shutterstock/Maksim Shmeljov

Rząd przyjął projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa - poinformował na Twitterze minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Projektowana nowelizacja ma m.in. zagwarantować uruchomienie bezpiecznej sieci telekomunikacyjnej wykorzystywanej na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.

We wtorek rząd zajął się projektem nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz niektórych innych ustaw. Regulacja - jak wskazywano w wykazie prac legislacyjnych rządu - ma m.in. zagwarantować uruchomienie bezpiecznej sieci telekomunikacyjnej wykorzystywanej na potrzeby realizacji zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego przez kluczowe urzędy i podmioty działające w kraju.

Architektura cyberochrony

Projekt zakłada powołanie w tym celu operatora strategicznej sieci bezpieczeństwa (OSSB), który będzie wyznaczany przez premiera i będzie m.in. świadczył usługi telekomunikacyjne dla wskazanych w ustawie podmiotów.

Do ustawy wprowadzono możliwość pierwokupu przez wykonawcę sieci telekomunikacyjnych pozostających we własności Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego.

Czytaj także:

Zalecenia dla infrastruktury krytycznej

Projektowana regulacja wzmocni pozycję Pełnomocnika Rządu do Spraw Cyberbezpieczeństwa, który będzie miał uprawnienia do wydawania ostrzeżeń o incydentach krytycznych wraz z zaleceniem określonych zachowań.

Pełnomocnik będzie mógł również wydawać rekomendacje mające wzmocnić poziom cyberbezpieczeństwa systemów informacyjnych podmiotów krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, a podmioty te będą zobowiązane uwzględnić te rekomendacje podczas procesu zarządzania ryzykiem.

Czytaj także:

PR24/PAP/sw


Polecane

Wróć do strony głównej