Rośnie globalny arsenał atomowy. "Świat wkracza w niebezpieczną fazę"
Liczba operacyjnej broni jądrowej nieznacznie wzrosła w 2022 r., ponieważ kraje wdrożyły długoterminowe plany modernizacji i rozbudowy sił zbrojnych - podał w poniedziałek wiodący think-tank zajmujący się konfliktami, ostrzegając, że "świat wkracza w niebezpieczną fazę".
2023-06-12, 09:45
Szacunkowa liczba głowic w zapasach wojskowych do potencjalnego wykorzystania wzrosła o 86 do 9 576, podał Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) w oświadczeniu, kontynuując trend obserwowany w ciągu ostatnich kilku lat.
- Wkraczamy w jeden z najbardziej niebezpiecznych okresów w historii ludzkości - powiedział Dan Smith, dyrektor SIPRI.
Uspokoić napięcia
- Konieczne jest, aby rządy światowe znalazły sposoby współpracy w celu uspokojenia napięć geopolitycznych, spowolnienia wyścigów zbrojeń i radzenia sobie z pogarszającymi się konsekwencjami załamania środowiska i rosnącego głodu na świecie - dodał.
Dziewięć państw uzbrojonych w broń jądrową kontynuowało modernizację swoich arsenałów nuklearnych, a kilka z nich wdrożyło w 2022 r. nowe systemy uzbrojenia nuklearnego lub zdolne do przenoszenia broni jądrowej, podał SIPRI.
REKLAMA
Rosja i Stany Zjednoczone posiadają łącznie prawie 90% całej broni nuklearnej, ale według think tanku wielkość ich arsenałów pozostała względnie stabilna w 2022 roku. Ogólnie rzecz biorąc, liczba głowic nuklearnych na świecie nadal spadała, głównie z powodu demontażu wycofanych głowic przez USA i Rosję.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA