more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. Wydatki wojskowe wzmagają presję na finanse publiczne Rosji

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 11:55
Prawdziwy poziom wydatków wojskowych Rosji jest trudny do oszacowania ze względu na brak transparentności, ale jest niemal pewne, że ich wzrost wywiera presję na finanse publiczne - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Wydatki wojskowe wzmagają presję na finanse publiczne Rosji
Wydatki wojskowe wzmagają presję na finanse publiczne RosjiFoto: Michal Staniewski/Shutterstock

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 25 maja Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) poinformował, że rosyjskie wydatki wojskowe wzrosły w 2022 r. o 9,2 proc. - do 86,4 mld dolarów - i ocenił, że odpowiada to 4,1 proc. PKB Rosji.

"Prawdziwe wydatki wojskowe Rosji są wysoce niepewne ze względu na zwiększone wykorzystanie niejawnych linii budżetowych, zwłaszcza od lutego 2022 r., oraz brak transparentności. Rosja dopiero niedawno wznowiła publikowanie informacji o wydatkach w poszczególnych sektorach po zawieszeniu tego w maju 2022 r. Jest niemal pewne, że wydatki wojskowe pozostają na wysokim poziomie, co wywiera presję na rosyjskie finanse rządowe" - napisano.

Drony uderzyły w Moskwę

O świcie Moskwę zaatakowały drony. Bezzałogowce uderzyły w dwa bloki mieszkalne. Dwie osoby są lekko ranne. Eksplozja uszkodziła elewacje i wybiła szyby w oknach. Kreml obarczył odpowiedzialnością Kijów.

Doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zadrwił, że to sztuczna inteligencja zdecydowała, aby drony wysyłane na ukraińskie miasta wreszcie wróciły do siebie. Oficjalnie władze w Kijowie odrzucają zarzuty atakowania terytorium Rosji. Prezydent Wołodymyr Zełenski wielokrotnie podkreślał, że Ukraińcy bronią się i atakują tylko na własnym terytorium.

Od początku roku drony wyładowane materiałami wybuchowymi spadały, ale nie eksplodowały w podmoskiewskich miasteczkach. W jednym przypadku upadek drona spowodował pożar zbiorników z paliwem. Dwa drony zaatakowały również Kreml. Zostały zestrzelone przez ochronę siedziby prezydenta Rosji, ale na jednym z budynków wybuchł niegroźny pożar.

Czytaj także: 

dn/PAP

Zobacz także

Zobacz także