Światowy Dzień Oszczędzania – trendy na rynku produktów oszczędnościowych
31 października przypada Światowy Dzień Oszczędzania. U podstaw tej ustanowionej niemal sto lat temu inicjatywy legło przekonanie, że kluczem dla zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw jest promowanie idei oszczędzania. Jakie dziś produkty oszczędnościowe cieszą się największą popularnością? Jakie są obecnie trendy w oszczędzaniu?
2023-10-31, 09:06
Warto oszczędzać
– Sama idea oszczędzania jest jak najbardziej pozytywna i warto oszczędzać na różne okazje. Można odkładać regularnie nawet niewielkie kwoty, z których po jakimś czasie może uzbierać się pokaźna suma – mówi Artur Jaśkiewicz, dyrektor w Departamencie Bankowości Codziennej i Produktów Oszczędnościowych w Banku Pekao S.A.
Jak dodaje dyrektor Jaśkiewicz, obecnie Polacy mogą korzystać z bardzo różnych form oszczędzania. Są to zarówno typowe produkty bankowe, jak konta oszczędnościowe czy lokaty terminowe, jak również produkty bardziej specjalistyczne, czyli na przykład fundusze inwestycyjne. Pekao S.A. w ostatnim roku do swojej oferty wdrożył także Obligacje Skarbu Państwa.
Oszczędzanie dla początkujących
– Dla początkujących polecamy przede wszystkim konta oszczędnościowe. To jest produkt, na który klient może w dowolnym momencie przelać swoją nadwyżkę finansową, czy też regularnie wpłacać określoną kwotę. Potem może te środki wypłacić w dowolnym momencie, nie tracąc odsetek. W naszym przypadku, konta oszczędnościowe mają także tę zaletę, że ich prowadzenie jest praktycznie całkowicie bezpłatne – zachęca przedstawiciel Pekao S.A.
REKLAMA
Pomocne w oszczędzaniu jest wyznaczenie sobie celu oszczędzania i stworzenie planu, jak go osiągnąć. W tym przypadku warto zjawić się w oddziale banku i porozmawiać na ten temat z doradcą.
– Drugim rozwiązaniem, bardziej zautomatyzowanym i uniwersalnym, są dodatki do aplikacji bankowych za pomocą których klienci mogą śledzić swoje wszelkie aktywności na rachunkach. Dzięki wizualizacjom np. w postaci wykresów widzimy, jakie są nasze wydatki, dochody i ewentualne nadwyżki wolnych środków w różnych przedziałach czasu. I na tej podstawie dostajemy podpowiedzi od banku, co z tymi środkami możemy zrobić, czyli np. ulokować na atrakcyjnie oprocentowanej lokacie – dodaje Artur Jaśkiewicz.
Czym skorupka nasiąknie…
Bank Pekao S.A. ma także ofertę oszczędnościową skierowaną do dzieci. To konto „Mój Skarb” oraz aplikacja „PeoPay KIDS” .
– Dla sześciolatka przeglądania stanu konta raczej nie jest atrakcyjną czynnością, ale aplikacja z odpowiednio przygotowanymi grafikami i dodatkowymi opisami może przyciągnąć jego uwagę i to jest ważne. W ten sposób dziecko zaczyna łykać bakcyl oszczędzania – konkluduje manager.
REKLAMA
Materiał powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.
REKLAMA