Do Polski przyjechał co siódmy cudzoziemiec z wizą dla specjalistów IT. Sprawdź wyniki badania

2023-11-03, 08:40

Do Polski przyjechał co siódmy cudzoziemiec z wizą dla specjalistów IT. Sprawdź wyniki badania
Według Komendy Głównej Straży Granicznej, na wizy "PBH" od 2020 r. do dziś wjechało do Polski zaledwie ok. 13,5 tys. cudzoziemców, a więc co siódmy, który otrzymał polską specjalną wizę. Foto: antoniodiaz/Shutterstock

Choć nasz kraj wydał ponad 90 tys. wiz dla specjalistów IT ze Wschodu, do Polski przyjechał tylko co siódmy zaproszony cudzoziemiec. Nikt nie wie, co się dzieje z pozostałymi - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Według gazety, w ciągu trzech lat (dane do 30 września 2023 r.) polski MSZ wydał 93.512 wiz w ramach programu "Poland.Business Harbour". Najwięcej - 88.529 - obywatelom Białorusi, ale też 1.471 Ukraińcom i 2.524 wizy Rosjanom, także już po wybuchu wojny w Ukrainie.

"Chcieliśmy sprawdzić realizację programu - ilu z nich mieszka i pracuje w Polsce. Instytucje, które realizują program - Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii - twierdzą, że nie mają takich danych" - czytamy.

Gdzie jest 80 tys. cudzoziemców

Według danych uzyskanych przez dziennik od Komendy Głównej Straży Granicznej, na wizy "PBH" od 2020 r. do dziś wjechało do Polski zaledwie ok. 13,5 tys. cudzoziemców, a więc co siódmy, który otrzymał polską specjalną wizę.

"Co stało się z 80 tys. cudzoziemców? SG przyznaje, że jest to wiza krajowa, więc jej posiadacz może pracować tylko w Polsce" - pisze "Rz".

Jak mówi rzecznik PAIH Marcin Graczyk, ze ścieżki biznesowej programu "PBH" skorzystali m.in. najwięksi zagraniczni inwestorzy w Polsce, globalne firmy pochodzące między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec czy Hiszpanii.

Agencja nie ma danych

- Ścieżka biznesowa "PBH" nie dotyczy firm z kapitałem rosyjskim, które są wykluczone z tego programu - podkreślił Marcin Graczyk, podkreślając, że agencja nie ma danych o osobach przebywających w naszym kraju na podstawie wiz "PBH", chociaż łącznie poprzez PAIH od początku istnienia programu firmy zgłosiły do relokacji ponad 83 tys. osób.

Jak podaje gazeta, w Polsce dobrej klasy informatyk zarabia między 15 a 25 tys. zł, najlepsi - nawet kilkukrotnie więcej. Specjaliści ze Wschodu otrzymują takie same stawki.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej