EBOR podwyższa kapitał. To szansa dla Ukrainy na dwukrotnie większe pożyczki
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju poinformował, że jego zarząd zatwierdził podwyższenie kapitału o 4 mld euro, co umożliwi bankowi podwojenie pożyczek dla Ukrainy po rozpoczęciu odbudowy tego kraju. Podwyższenie kapitału, trzecie w historii banku, zwiększy jego bazę kapitałową do 34 mld euro, gdy wejdzie w życie 31 grudnia 2024 roku.
2023-12-19, 12:59
W oświadczeniu Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) napisał, że posunięcie to odzwierciedla pogląd banku, że wspieranie Ukrainy powinno być jego najwyższym priorytetem, ale musi on także móc kontynuować wspieranie projektów w innych regionach.
- Zwiększenie kapitału banku pozwoli nam dostarczać więcej i stać się jeszcze silniejszym bankiem: silniejszym bankiem dla Ukrainy, silniejszym bankiem dla wszystkich naszych gospodarek i klientów oraz silniejszym bankiem dla naszych akcjonariuszy - powiedziała prezes EBOR Odile Renaud-Basso.
Finansowanie awaryjne
EBOR jest już największym instytucjonalnym pożyczkodawcą dla ukraińskiego sektora korporacyjnego i udzielił około 3,7 mld euro pożyczek od czasu inwazji Rosji na pełną skalę, która rozpoczęła się w lutym 2022 roku, podwajając już roczny poziom sprzed wojny wynoszący 1 mld euro.
Znaczna część tej kwoty została przeznaczona na finansowanie awaryjne, aby pomóc w utrzymaniu krytycznej infrastruktury Ukrainy, w tym sieci energetycznej, która została zniszczona przez rosyjskie pociski rakietowe i drony, oraz na budowę węzłów kolejowych w celu ułatwienia eksportu do UE.
REKLAMA
Podwyższenie kapitału umożliwi bankowi zwiększenie rocznych pożyczek dla Kijowa do 3 mld euro, gdy odbudowa będzie w pełni zaawansowana. W tym momencie Ukraina będzie stanowić jedną piątą całkowitego portfela kredytowego EBOR.
Zmęczenie wsparciem
Podwyższenie kapitału EBOR ma miejsce w czasie, gdy zachodni sojusznicy Ukrainy wykazują narastające zmęczenie jej wsparciem finansowym. EBOR, którego udziałowcami jest ponad 70 państw, nie zapewnia rządom wsparcia budżetowego, więc podwyższenie kapitału nie pomoże Ukrainie w uzupełnieniu deficytu wynikającego z niezatwierdzenia przez Kongres USA oraz przez Unię Europejską pakietów pomocowych o wartości odpowiednio 60 mld dolarów i 50 mld euro.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA