Benzyna E10. Jej wprowadzenie zwiększy produkcję bioetanolu o co najmniej 200 tys. ton rocznie
Wprowadzenie benzyny E10 zwiększy produkcję bioetanolu o co najmniej 200 tys. ton w skali roku - prognozuje dyrektor generalny Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień. Jego zdaniem daje to szanse na zagospodarowanie dodatkowych 500 tys. ton kukurydzy.
2024-01-11, 09:26
W opinii dyrektora generalnego Krajowej Izby Biopaliw (KIB) Adama Stępnia wprowadzenie benzyny standardu E10 w Polsce "to kamień milowy dla krajowej produkcji bioetanolu", który jest biokomponentem dodawanym do benzyn.
"Szacujemy, że zwiększenie jego udziału w benzynach do maks. 10 proc. może spowodować wzrost zapotrzebowania na ten biokomponent o co najmniej 200 tys. m sześc. w skali roku i zakładamy, że zdecydowana większość tego wolumenu zostanie dostarczona przez krajowych wytwórców, do czego są oni przygotowani" - podkreślił w komentarzu dla PAP Stępień.
Dodał, że jeśli chodzi o zaopatrzenie w surowiec do produkcji bioetanolu Polska jest w pełni gotowa na E10. "Nie ma przypadku w tym, że wdrożono E10 w ramach działań na rzecz stabilizowania sytuacji w rolnictwie, ponieważ daje to szanse na zagospodarowanie dodatkowych nawet 500 tys. ton kukurydzy do łącznie ok. 1,5 mln ton" - stwierdził Stępień.
Szansa dla rolnictwa
"Jesteśmy po rekordowych zbiorach w Polsce, które w 2023 r. wyniosły według GUS 9,2 mln ton i podaż ziarna systematycznie rośnie, więc wdrożenie E10 nie generuje konieczności importu, a daje realne opcje na zwiększenia rodzimego zagospodarowania surowca przez producentów alkoholu etylowego" - zaznaczył dyrektor generalny KIB.
REKLAMA
Jak ocenił, wdrożenie E10 "wbrew wielu opiniom" nie spowoduje wzrostu cen paliwa na stacjach, bowiem koszt biokomponentu w całej strukturze składowych, z jakich złożona jest cena benzyny, jest "marginalny", nawet po zwiększeniu udziału bioetanolu. "Biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania cenowe, w tym przede wszystkim notowania europejskie benzyn i bioetanolu, a także prognozy cen na najbliższe miesiące, bioetanol absolutnie nie jest czynnikiem cenotwórczym w zakresie ceny detalicznej benzyny w Polsce i całej UE" - zauważył Stępień.
"Polityka cenowa jest domeną poszczególnych firm paliwowych i zależy od wielu czynników rynkowych i fiskalnych. W warunkach wolnego rynku to poziom popytu i podaży w największej mierze decyduje o zmianach cen. Podobnie będzie zapewne przy sprzedaży benzyny 95 w formule E10" - ocenił z kolei dla PAP dyrektor do spraw analiz rynku paliw w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Krzysztof Romaniuk.
Zmiany od nowego roku
Od 1 stycznia 2024 r. benzyna E5 o liczbie oktanowej 95 została zastąpiona benzyną E10 z zawartością do 10 proc. biokomponentów, o takiej samej liczbie oktanowej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przygotowało na potrzeby kierowców wyszukiwarkę, w której można sprawdzić "kompatybilność swojego pojazdu z benzyną E10". Jak podał resort, wyszukiwarka jest dostępna na stronie e10.klimat.gov.pl.
REKLAMA
Jak podała Krajowa Izba Biopaliw, Polska będzie 18 krajem w UE, który wprowadzi paliwo E10. Wskazała, że paliwo to jest już dostępne w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Niderlandach, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Węgrzech. Spośród europejskich krajów E10 jest dostępna także m.in. w Wielkiej Brytanii i Norwegii.
Według KIB na rynku produkcji biokomponentów działa obecnie około 20 firm produkujących biodiesel i bioetanol oraz kilkanaście tłoczni oleju i kilkadziesiąt gorzelni. Gospodarstw rolnych, które produkują surowce na cele biopaliwowe jest ponad 150 tys. Najwięksi gracze na rynku bioetanolu to Bioagra, BGW, Grupa AWW i Destylacje Polskie.
- Czy z biopaliwa E10 mogą skorzystać wszystkie auta? Resort klimatu wyjaśnia, co zmieni się od 1 stycznia
- Od nowego roku benzyna E10 zamiast E5. Ekspert: samochody będą miały większe spalanie
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA
REKLAMA