Roboty rozpoczęły pracę w górniczych zakładach remontowych

W Jastrzębskich Zakładach Remontowych z grupy JSW uruchomiono pierwsze w pełni zrobotyzowane stanowisko do produkcji elementów maszyn i urządzeń górniczych. Kierownictwo JZR zapowiada robotyzację większej liczby procesów produkcyjnych, również w oparciu o sztuczną inteligencję.

2024-02-03, 12:24

Roboty rozpoczęły pracę w górniczych zakładach remontowych
Jastrzębskie Zakłady Remontowe koncentrująy się na automatyzacji i robotyzacji procesów związanych z wytwarzaniem krążników do przenośników taśmowych. Przedmiotem dalszych analiz jest praktyczne wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji AI. Foto: Dawid Lach/JSW

Nowe zrobotyzowane stanowisko zostało uruchomione w grudniu ubiegłego roku w jednej z dziewięciu hal JZR na terenie byłej kopalni Krupiński. Zajmuje się produkcją krążników do przenośników taśmowych. Stanowisko tworzą zintegrowane ze sobą trzy roboty manipulacyjne (handlingowe), dwa roboty spawalnicze oraz współpracująca obrabiarka CNC.

JSW podaje, że dzięki robotyzacji stanowiska proces produkcyjny jest znacznie wydajniejszy, powtarzalny, ze stałym nadzorem jakości, przy mniejszej ilości zatrudnionych pracowników. Wydajność produkcji wzrosła o 26 proc., a wymagane obłożenie zatrudnionych na linii pracowników spadło o połowę.

Robotyzacja procesów produkcyjnych

- Robotyzacja procesów produkcyjnych umożliwia nam bardziej efektywną realizację procesów produkcyjnych. Będzie szybciej, taniej i dokładniej. Robotyzacja stanowisk produkcyjnych jest również odpowiedzią na powszechne braki wykwalifikowanej kadry - powiedział prezes JZR Rafał Rychter.

- Aktualnie koncentrujemy się na automatyzacji i robotyzacji procesów związanych z wytwarzaniem krążników do przenośników taśmowych. Przedmiotem dalszych analiz jest praktyczne wdrożenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji AI - m.in. w zakresie zarządzania wybranymi procesami jak produkcja i logistyka - dodał.

REKLAMA

We wrześniu 2023 r. zarząd JZR powołał zespół zadaniowy ds. robotyzacji procesów produkcyjnych. Członkowie zespołu zrobili przegląd dostępnych i praktycznie wdrożonych w zakładach przemysłowych rozwiązań opartych na robotyzacji procesów produkcyjnych, w tym wykorzystujących AI i przeanalizowali możliwe do wdrożenia rodzaje procesów zrobotyzowanych na liniach JZR.

Zespół prowadzi standaryzację procesów produkcyjnych w celu oceny, które z procesów powinny zostać poddane robotyzacji, biorąc pod uwagę kryteria wielkości serii produkcyjnych wytwarzanych wyrobów, powtarzalności oraz wymogów jakościowych. Wiążą się z tym procesy logistyczne, które powinny zapewniać niezakłócone dostawy i odbiór gotowych komponentów ze stanowisk.

Eliminuje ryzyko błędów ludzkich

Rafał Rychter podkreślił, że robotyzacja procesów w spółce wprowadzana jest zgodnie z zasadą, by ludzie pracowali z robotami, a nie jak roboty. Robotyzacja jest więc celowa przy powtarzalnych procesach spawalniczych, obróbce skrawaniem oraz montażu. Roboty mogą pracować w warunkach trudnych oraz szkodliwych, co chroni zdrowie pracowników, ale też eliminuje ryzyko błędów ludzkich.

JSW uważa, że jest beneficjentem tych zmian, otrzymując produkty wytworzone na nowoczesnych liniach produkcyjnych, zapewniających wymaganą jakość i efektywność produkcji - co przekłada się na niższe koszty jednostkowe w cyklu życia produktu.

REKLAMA

Jastrzębskie Zakłady Remontowe z grupy JSW to zatrudniająca blisko 800 osób firma usługowo-produkcyjna, która od 25 lat specjalizuje się w remontach i modernizacji maszyn oraz urządzeń górniczych. Produkuje konstrukcje stalowe i oferuje rozmaite usługi m.in. w zakresie obróbki mechanicznej, spawalnictwa oraz cięcia i gięcia.

W ostatnich latach firma stała się również producentem urządzeń górniczych. W 2019 r. JZR zaprezentowały pierwszy w całości przez siebie zaprojektowany i wykonany przenośnik ścianowy, służący do podziemnego transportu urobku. Urządzenie powstało na potrzeby jastrzębskiej kopalni Borynia - części obecnej kopalni zespolonej Borynia-Zofiówka-Bzie.

Pierwszy etap planowanej budowy

Od 2000 r. JZR rozwijają produkcję nowych części do maszyn i urządzeń w zbudowanym kosztem ok. 50 mln zł zespole hal produkcyjno-remontowych na terenie zlikwidowanej kopalni Krupiński w Suszcu. Był to pierwszy etap planowanej budowy centrum przemysłowego na terenie byłej kopalni Krupiński, którą JSW przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji.

W Suszcu powstało dotąd dziewięć nowych hal, a także rozbudowano obiekty produkcyjne i socjalno-biurowe o łącznej powierzchni ponad 15 tys. m2. Przy halach powstały drogi, parkingi i place składowe. Do zasilania budynków są wykorzystywane panele fotowoltaiczne i pompy ciepła.

REKLAMA

W zmodernizowanych oraz nowych halach JZR rozwijają produkcję maszyn i urządzeń na potrzeby sektora wydobywczego: obejmującą wytwarzanie i remonty, m.in. szyn kolejek podwieszanych, krążników, rurociągów magistralnych, tras przenośników zgrzebłowych czy sekcji obudów zmechanizowanych.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej