Frankowicze triumfują. 99 proc. spraw zakończyło się pomyślnie
W ubiegłym roku 97 proc. wyroków sądowych było korzystnych dla frankowiczów. W sądach II instancji zapadło 3 tys.217 prawomocnych wyroków, z czego 99 proc. zakończyło się pomyślnie dla konsumentów - wynika z bazy wyroków zapadłych w 2023 roku. W 424 sprawach wygrały banki, co stanowi 2,5 proc. wszystkich spraw, a w 49 przypadkach sądy II instancji uchyliły wyrok sądu I instancji do ponownego rozstrzygnięcia.
2024-02-13, 08:28
Spośród minimum 16 tys. 438 wyroków wydanych w sprawach frankowych w ubiegłym roku, 15 tys. 965 zapadło na korzyść kredytobiorców, co stanowi 97 proc. wszystkich wydanych wyroków - wynika z danych zaprezentowanych przez kancelarię Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych.
Wojciech Bochenek wyjaśnił, że spośród wydanych wyroków w sprawach frankowych, 3 tys. 217 zakończyło się prawomocnym rozstrzygnięciem.
"Dynamika będzie wzrastająca"
Jak przekazał prawnik, z danych tych wynika ponadto, że w roku 2023 sądy wydały o 71 proc. więcej wyroków niż w 2022 r., kiedy to zapadło minimum 9 tys. 596 orzeczeń. Jeszcze większy wzrost można zaobserwować w przypadku wyroków wydanych przez sądy II instancji, które wydały o 106 proc. więcej orzeczeń niż w 2022 r., kiedy zapadło 1 tys. 561 wyroków.
- Ilość wyroków wydanych w ostatnim kwartale ubiegłego roku daje podstawy zakładać, że dynamika rozstrzygania spraw przez sądy będzie wzrastająca, w szczególności w zakresie wyroków prawomocnych - ocenił prawnik.
REKLAMA
Jak wskazał, korzystne wyroki zapadające na rzecz frankowiczów w 96 proc. kończą się stwierdzeniem nieważności umowy kredytowej przez sądy, co potwierdza jedynie, że orzecznictwo jest ukształtowane.
- W sądach II instancji zapadło 3 tys.217 prawomocnych wyroków, z czego 99 proc. zakończyło się pomyślnie dla konsumentów - dodał Wojciech Bochenek.
Kierunek wskazany przez TSUE
Radca prawny ocenił, że wyroki zapadające w sprawach frankowych potwierdzają tylko, że orzecznictwo jest jednolite i sprzyjające konsumentom.
- Co warte podkreślenia, odpowiada także kierunkowi wskazanemu przez TSUE w swoich orzeczeniach, a grudniowe wyroki w zakresie odsetek i braku konieczności składania oświadczenia o skutkach nieważności umowy kredytowej powinny dodatkowo wpłynąć na przyśpieszenie procesów i szybsze procedowanie spraw przez sądy - przekazał.
REKLAMA
Jego zdaniem ważną kwestią są także sprawy z powództwa banku o zwrot kapitału i waloryzację, gdyż sądy powszechne będę rozstrzygać zagadnienia po pierwsze przedawnienia roszczeń banków, po drugie braku zasadności roszczeń opartych o waloryzację kapitału, co kilkukrotnie zostało potwierdzone przez Trybunał.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA