Rośnie recykling odpadów komunalnych w Polsce. Wciąż jednak jesteśmy poniżej średniej UE

2024-02-19, 10:35

Rośnie recykling odpadów komunalnych w Polsce. Wciąż jednak jesteśmy poniżej średniej UE
Zwiększenie udziału odpadów komunalnych poddanych recyklingowi wpływa na zmniejszenie napływu tego typu śmieci na wysypiska. W 2022 r. na wysypiska trafiało 23 proc. odpadów komunalnych. Foto: MOHAMED ABDULRAHEEM/Shutterstock

Tylko nieco ponad 40 proc. odpadów komunalnych w Polsce jest recyklingowanych. Na 364 kg produkowanych śmieci na osobę, 41 proc. (149 kg) z nich - według danych Eurostatu - poddanych jest recyklingowi. To mniej niż średnia Unii Europejskiej, która wynosi 49 proc.

Największy udział recyklingowanych odpadów per capita mają Niemcy - 69 proc. Duży odsetek śmieci przetwarzanych w celu ponownego wprowadzenia do obiegu jest na Słowenii - 63 proc. oraz w Austrii (w której na osobę produkuje się najwięcej odpadów) - 62 proc.

Z danych wynika jednak, że w ostatnich latach Polska znacząco zwiększyła recykling odpadów komunalnych.

Jedna trzecia śmieci na wysypiskach

"W dekadzie 2012-2022 udział odpadów komunalnych poddanych recyklingowi wzrósł niemal o 29 pkt. proc. - z 12 proc. do 41 proc. To trzeci największy wzrost wśród państw UE za Słowacją (wzrost o 36 pkt. proc.) i Łotwą (29 pkt. proc.)" - informuje Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym numerze "Tygodnika Gospodarczego".

Eksperci przypominają, że zwiększenie udziału odpadów komunalnych poddanych recyklingowi wpływa na zmniejszenie napływu tego typu śmieci na wysypiska. W 2022 r. na wysypiska trafiało 23 proc. odpadów komunalnych. To spadek o 8 pkt. proc. względem 2012 r., w którym niemal jedna trzecia śmieci w Europie kończyła na wysypiskach.

Z kolei udział odpadów komunalnych przeznaczonych do spalarni w dekadzie 2012-2022 był względnie stały i utrzymywał się na poziomie 25 proc.

Prewencja, redukcja, recykling

Organizacja Narodów Zjednoczonych wskazuje na potrzebę zwiększenia odpowiedzialności konsumpcji oraz polepszenia poziomu zarządzania odpadami. Zgodnie z szacunkami ONZ, w przypadku, gdy światowa populacja wzrośnie do 9,6 mld osób w 2050 r., to do utrzymania dotychczasowego poziomu życia potrzebna będzie trzykrotność zasobów bogactw naturalnych naszej planety.

Wśród puli zadań w 12 Celu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDG 12) państwa ONZ planują m.in. istotnie obniżyć poziom generowania odpadów poprzez prewencję, redukcję, recykling i ponowne użycie.

"Celu nie uda się osiągnąć"

Jednym z celów, które Komisja Europejska przyjęła w Dyrektywie w sprawie odpadów, jest osiągnięcie do 2025 r. przez państwa członkowskie UE poziomu 55 proc. przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia i ich recyklingu. Próg ten ma stopniowo wzrastać w kolejnych latach i wynosić 60 proc. w 2030 r. oraz 65 proc. w 2035 r.

"W przypadku 18 państw UE (w tym Polski) występuje ryzyko, że celu na 2025 r. nie uda się osiągnąć w wyznaczonym terminie" - uważają analitycy PIE.

PR24.pl, PIE, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej