Co dalej z cenami energii? Minister klimatu zapowiada "stopniowe" wychodzenie z zamrożonych cen

Minister klimatu Paulina Hennig-Kloska nie wyklucza stopniowego odmrażania cen energii. Zapowiedziała, że w czwartek w resorcie odbędą się rozmowy w sprawie tego, jakie rozwiązanie wybrać od lipca, gdy skończy się obowiązywanie tarczy energetycznej, która zamroziła stawki dla gospodarstw domowych.

2024-02-28, 12:34

Co dalej z cenami energii? Minister klimatu zapowiada "stopniowe" wychodzenie z zamrożonych cen
Limit 1500 kilowatów jest dla wszystkich rodzin. Ale już 1800 jest dla niepełnosprawnych, rodziców takich dzieci oraz wielodzietnych rodzin. . Foto: sirastock/Shutterstock

- Mamy przygotowane różne rozwiązania w zakresie cen prądu, które wkrótce przedstawimy na poziomie rządowym. Aktualnie sytuacja na rynku energii ulega poprawie i względnej stabilizacji. Jednak absolutnie musimy nadal chronić te gospodarstwa, które są najbardziej narażone na skutki podniesienia cen - powiedziała minister Paulina Hennig-Kloska w TVP Info.

Wzrost cen o 15 proc.

Obecny mechanizm mrożenia cen energii dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych obowiązuje do 30 czerwca 2024 r.

Zgodnie z jednoznaczną deklaracją szefowej resortu klimatu, ceny energii w Polsce od lipca "absolutnie nie poszybują". Jak wyjaśniła, rząd szuka rozwiązań tej kwestii, a pomaga mu w tym fakt, że na rynku spadają stawki opłat za emisje CO2 od energii produkowanej z wykorzystaniem węgla.

Zapowiedziała też, że ewentualnym podwyżkom cen energii towarzyszyłyby programy osłonowe dla najbardziej potrzebujących.

REKLAMA

Posłuchaj

TVP Info: min. klimatu o cenach energii (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Paulina Hennig-Kloska przyznała, że rozpatrywane są różne rozwiązania, a wśród nich i takie, by stopniowo z zamrożonych cen "wychodzić, tak, by to było akceptowalne dla gospodarki i obywateli".

- Na przykład podnosząc ceny o 15 proc., na przykład w drugiej połowie roku, co byłoby przystępne dla gospodarstw - doprecyzowała określenie "stopniowo".

W jej ocenie, utrzymanie cen energii na niezmienionym poziomie dla gospodarstw domowych w tym półroczu oznacza koszt 16 mld zł.

Maksymalna stawka

Przypomnijmy, że obecnie ceny energii elektrycznej w Polsce dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych są zamrożone do 30 czerwca 2024 r. Zasady są analogiczne do regulacji, które obowiązywały w 2023 r., zmieniły się jedynie limity maksymalnego zużycia prądu.

REKLAMA

I tak dla gospodarstw domowych limit wynosi 1,5 MWh, dla osób z niepełnosprawnościami - 1,8 MWh, natomiast dla gospodarstw rolnych i dużych rodzin - 2 MWh. Osoby, które nie przekraczają limitów, zapłacą maksymalnie 412 zł/MWh. Natomiast powyżej limitów dla gospodarstw domowych maksymalna stawka wynosi 693 zł za MWh.

Tyle samo wynosi też maksymalna stawka dla małych i średnich przedsiębiorstw, rolników, a także samorządów oraz podmiotów użyteczności publicznej.

PR24.pl, IAR, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej