Kolejka po "Mieszkanie za remont". Mieszkańcy są zgodni: ceny lokali w Krakowie są horrendalne
Gigantyczna kolejka ustawiła się przed krakowskim magistratem, by złożyć wniosek w programie "Mieszkanie za remont". Pierwsze osoby przyszły już w czwartek po południu i stały całą noc - poinformował portal polsatnews.pl.
2024-03-01, 10:56
"Mieszkańcy Krakowa szturmują magistrat" - informują media.
Powodem jest start trzeciej edycji programu "Mieszkanie za remont", który umożliwia wynajem lokalu w zamian za wykonanie w nim remontu w okresie 12 miesięcy. Wnioski można składać między 1 a 29 marca.
Wynajem na czas nieokreślony
Jak informuje krakowski magistrat z programu mogą skorzystać osoby, które mieszkają w stolicy Małopolski, ale nie posiadają nieruchomości na własność, nie są też współwłaścicielami mieszkania w Krakowie lub w pobliskich powiatach: krakowskim, wielickim lub proszowickim.
Po wykonaniu remontu lokal wynajmowany jest wnioskodawcy na czas nieokreślony. Są pewne ograniczenia dotyczące zarobków. Czynsz takich lokali wynosi przeważnie od ok. 6 do 15 zł za metr kwadratowy.
REKLAMA
"Do programu mogą przystąpić osoby, które osiągnęły średni miesięczny dochód netto na jedną osobę w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, który wynosi: 150-350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego, 125-300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego, 100-250 proc. najniższej emerytury - w gospodarstwie wieloosobowym" - czytamy w serwisie.
Ceny mieszkań są absurdalne
Czy szybsze złożenie wniosku ma znaczenie? Mieszkańcy są przekonani, że tak.
- Czekam od godz. 05.00. Działa komitet kolejkowy. W poprzednim roku była taka informacja, że przy podobnej punktacji ma znaczenie data złożenia wniosku. Mieszkam w Krakowie, chciałabym zostać tutaj na dłużej. Ceny mieszkań i wynajmu w mieście są absurdalne - powiedziała pani Bogusława reporterce Polsat News.
Mieszkańcy zgodnie mówią, że ceny własnego mieszkania w mieście są horrendalne.
REKLAMA
Program "Mieszkanie za remont" Kraków prowadzi od 2022 roku. W pierwszej edycji programu stałych najemców znalazło 40 lokali (26 jest już wyremontowanych i zasiedlonych), w drugiej edycji do rozdzielenia przeznaczono 100 lokali - 74 z nich już mają swoich najemców, remonty trwają.
PR24.pl, polsatnews.pl, DoS
REKLAMA