Polska kusi inwestorów
Polska jest najlepszym miejscem do inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej dla funduszy typu Venture Capital i Private Equity.
2011-03-26, 14:30
W przygotowanym przez Uniwersytet Nawarry oraz Ernst&Young raporcie Polska zajęła 36. miejsce w rankingu najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie dla funduszy PE i VE krajów na świecie, wyprzedzając wszystkie państwa regionu. Na czele zestawienia znalazły się: USA, Wielka Brytania i Kanada - głosi raport.
"Na szczycie rankingu znalazły się kraje zamożne, których rynki kapitałowe są wysoko rozwinięte. Lokowanie kapitału w USA czy Wielkiej Brytanii wciąż wiąże się ze zdecydowanie niższym ryzykiem niż inwestowanie w Chinach czy nawet w Polsce. Stąd w rankingu niższe pozycje krajów rozwijających się" – ocenił Partner Zarządzający działem Doradztwa Transakcyjnego w Ernst&Young Polska Brendan O’Mahony.
Ranking atrakcyjności inwestycyjnej przygotowano po raz drugi. W pierwszej edycji z 2007 r. Polska zajęła 35. miejsce, wyżej od Polski były wtedy Czechy i Turcja. W tej edycji Czechy spadły o trzy miejsca i znalazły się tuż za Polską, Turcja jest 39. Węgry awansowały o trzy miejsca na 40. pozycję, tuż za nimi znalazła się Rosja. Słowacja jest na 62. miejscu, lepiej od niej notowani są najnowsi członkowie UE – Bułgaria (51.) i Rumunia (60.).
Pod względem wielkości gospodarki Polska została sklasyfikowana na 20. miejscu na świecie, cztery pozycje wyżej niż w roku 2007. Biorąc pod uwagę wzrost PKB w średnim okresie zajęliśmy 19. pozycję, a w porównaniu z 2007 r. Polska awansowała również o 31 pozycji w kategorii bezrobocie: z 74. na 43. miejsce.
REKLAMA
Odnosząc się do przyszłości raport stwierdza, że czas na zagraniczną ekspansję polskich firm. "Biorąc pod uwagę to, w jaki sposób kryzys dotknął najbliższych sąsiadów Polski oraz fakt, że wielu polskim firmom przed kryzysem udało się zakumulować znaczące ilości kapitału, pozycja wyjściowa dla prowadzenia transakcji międzynarodowych fuzji i przejęć przez polskie firmy jest bardzo korzystna" – skomentował O’Mahony.
W jego ocenie, te transakcje zwiększą konkurencyjność polskich przedsiębiorstw i podziałają stymulująco na całą gospodarkę, dzięki zwiększaniu wartości rynku kapitałowego i transferowi wiedzy.
Na indeks atrakcyjności inwestycyjnej kraju, na podstawie którego tworzony jest ranking, składają się takie czynniki jak: aktywność ekonomiczna kraju, głębokość rynku kapitałowego, uwarunkowania podatkowe, ochrona inwestorów i standardy ładu korporacyjnego, jakość kapitału ludzkiego, kultura i poziom rozwoju przedsiębiorczości.
REKLAMA
PAP/ab
REKLAMA