Prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Najchętniej korzystamy z szerokiego zakresu ochrony

Prawie 5 mln osób w Polsce korzystało w 2023 roku ze zdrowotnych ubezpieczeń prywatnych. To o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Ubezpieczeni przeznaczyli na ten cel 1,7 mld zł, co z kolei stanowi wzrost o 33,1 proc. w stosunku do 2022 r.

2024-04-17, 16:20

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Najchętniej korzystamy z szerokiego zakresu ochrony
W IV kwartale 2023 r. choroby i niepełnosprawności były drugą najczęstszą przyczyną bierności zawodowej osób w wieku produkcyjnym (18-59/64 lat). Foto: Shutterstock

- Rosnąca liczba ubezpieczonych pokazuje, że prywatne ubezpieczenia się sprawdzają. Mimo że ich cena w ostatnim roku odzwierciedla dużą inflację w sektorze medycznym, to sprzedaż polis utrzymuje się na wysokim poziomie - skomentowała wyniki za 2023 rok doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Dorota M. Fal.

Dodatkowy bonus dla pracowników

Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń w pod koniec 2023 r. ze zdrowotnych ubezpieczeń prywatnych korzystało w Polsce 4,806 mln osób - o 14 proc. więcej niż rok wcześniej. Polscy wydali na te ubezpieczenia 1,7 mld zł, to wzrost o 33,1 proc. w stosunku do 2022 r.

PIU wskazała, że ubezpieczeni chętnie kupują polisy z szerokim zakresem ochrony - w 2023 r. wydali na nie zdecydowaną większość środków przeznaczonych na zakup prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych.

- Są to polisy, które oferują szeroką opiekę ambulatoryjną i badania diagnostyczne, profilaktykę czy dostęp do leczenia szpitalnego i jednodniowych procedur szpitalnych - wyjaśniła ekspertka Izby.

REKLAMA

Dodała, że na rynku są też produkty, które charakteryzują się wąskim zakresem świadczeń.

- Przykładowo oferują określone badania czy wybranych specjalistów albo wysoki poziom współpłacenia pacjenta. Ubezpieczenia zdrowotne opłacają często pracodawcy jako dodatkowy bonus dla pracowników - wymieniła Dorota Fal.

Choroby dotykają aktywnych zawodowo

PIU zwróciła uwagę, że według danych GUS w 2022 r. przeciętne dalsze trwanie życia dla 60-letniego mężczyzny wyniosło 18,7 lat, natomiast dla kobiety w tym samym wieku - 23,6 lat.

"W obu przypadkach dostrzec można trend wzrostowy. Istotna jest jednak długość życia Polaków w zdrowiu. W 2022 r. wyniosła ona 60,1 lat dla mężczyzn i 63,7 lat dla kobiet" - podała Izba.

REKLAMA

Zauważono też, że choroby dotykają też młodszej populacji - aktywnych zawodowo.

"W IV kwartale 2023 r. choroby i niepełnosprawności były drugą najczęstszą przyczyną bierności zawodowej osób w wieku produkcyjnym (18-59/64 lat). Dotyczyły one niemal jednej czwartej tej grupy (24,6 proc.)" - zaznaczyła PIU.

Podkreślono, że włączenie prywatnych ubezpieczeń do systemu opieki zdrowotnej to "krok w stronę polepszenia stanu zdrowia społeczeństwa, a w tym efektywniejszego funkcjonowania firm i całej gospodarki".

- Dlatego też Polska Izba Ubezpieczeń nieustannie postuluje, aby prywatne polisy stały się jednym z filarów systemu opieki zdrowotnej w Polsce - podsumowała Dorota M. Fal.

REKLAMA

PAP/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej