System e-Faktur. Wiadomo, kiedy będzie obowiązkowy

Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać w dwóch etapach w 2026 roku. Minister finansów Andrzej Domański powiedział, że wdrożenie mechanizmu przygotowanego przez poprzednie kierownictwo ministerstwa groziło paraliżem gospodarki.

2024-04-26, 11:30

System e-Faktur. Wiadomo, kiedy będzie obowiązkowy
Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda powiedział, że prace nad Krajowym Systemem e-Faktur w zasadzie trzeba zacząć od początku. Foto: PawelKacperek/Shutterstock

W styczniu Andrzej Domański poinformował, że obowiązkowy KSeF nie wejdzie w życie, jak planowano, od 1 lipca tego roku. Po przeprowadzonym audycie, minister podał nowe daty wprowadzenia systemu.

Od 1 lutego 2026 roku obowiązkowy KSeF obejmie przedsiębiorstwa, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 roku obowiązek będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców.

Trzeba zacząć od początku

Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda powiedział, że prace nad Krajowym Systemem e-Faktur w zasadzie trzeba zacząć od początku. Powiedział, że błędy przekładały się między innymi na wydajność systemu, jego awaryjność i zbyt małe bezpieczeństwo.

- Niezbędne jest opracowanie nowej architektury systemu, co pozwoli na wytworzenie nowego oprogramowania, związanego z nową architekturą. Zaczynamy niemalże od początku - zauważył szef resortu finansów.

REKLAMA

Dodał, że jedną z rekomendacji w sprawie KSeF było "fazowanie projektu".

Korzystanie jest dobrowolne

Krajowy System e-Faktur to system pozwalający na wystawianie faktur elektronicznych w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami. Obecnie korzystanie z niego jest dobrowolne, natomiast od lipca miał stać się obowiązkowy dla dużych firm.

Od początku przyszłego roku obowiązek korzystania z KSeF-u miał objąć małe i średnie firmy.

Posłuchaj

Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać w 2026 roku (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej