Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych to korzyści dla pacjentów i szpitali

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych w kilka miesięcy może otrzymać pacjent poszkodowany w wyniku działania szpitala, dzięki istnieniu Funduszu. Ten w założeniach ma być alternatywą dla długotrwałych, ale też kosztownych postępowań sądowych. Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta, to rozwiązanie korzystne dla obu stron sporu – pacjentów i szpitali.

2024-10-31, 17:00

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych to korzyści dla pacjentów i szpitali
Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych to korzyści dla pacjentów i szpitali . Foto: materiały prasowe TUW PZUW

Jak działa Fundusz?

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych istnieje od blisko roku. Działa on przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Dzięki niemu pacjenci i ich bliscy mają możliwość otrzymania rekompensat za zdarzenie medyczne zaistniałe w szpitalu w trakcie udzielania lub w efekcie udzielenia bądź zaniechania udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jak wyjaśnia Tomasz Młynarski, Dyrektor Departamentu Świadczeń Kompensacyjnych w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, chodzi m.in. o uszkodzenie ciała, zakażenie szpitalne bądź śmierć w związku z pobytem w szpitalu.

- Obecnie, maksymalna wysokość świadczenia, jakie można dostać to blisko 228 tys. złotych. Są to kwoty bardzo porównywalne do tych, które można otrzymać, na przykład przed sądem - dodaje ekspert.

Do tej pory do Rzecznika wpłynęło ponad 1000 wniosków o wypłaty rekompensat. W ponad 100 przypadkach decyzje zostały już wydane, a blisko 90 osób, które zdecydowały się na ten tryb, otrzymało świadczenie.


Posłuchaj

O Funduszu Kompensacyjnym Zdarzeń Medycznych mówił w radiowej Jedynce Tomasz Młynarski, Dyrektor Departamentu Świadczeń Kompensacyjnych w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta 5:21
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Z korzyścią dla pacjentów

I choć na razie nie ma twardych danych pokazujących, że pacjenci lub ich bliscy, zamiast drogi sądowej, częściej decydują się na postępowanie przed Rzecznikiem, to jak mówi Tomasz Młynarski, w przyszłości taki trend zapewne będzie widoczny.

- Bo Fundusz to bardziej skuteczna i prostsza alternatywa wobec dochodzenia roszczeń przed sądem, gdzie trzeba udowodnić winę szpitala, co bywa trudne. Natomiast w trybie pozasądowym, do Rzecznika składany jest dosyć prosty wniosek i ciężar tego postępowania w dużej mierze spoczywa właśnie na Rzeczniku Praw Pacjenta. Także w przyszłości na pewno będzie miało to przełożenie na mniejszą liczbę sporów w innych trybach.

Zysk dla szpitali

Fundusz Kompensacyjny to wygodne narzędzie do dochodzenia swoich roszczeń nie tylko dla pacjentów. Na tym rozwiązaniu korzystają także szpitale, które mogą dzięki temu m.in. zaoszczędzić pieniądze, które musiałyby zostać wydane na ewentualne odszkodowanie czy obsługę prawą sporu sądowego. W konsekwencji podmioty lecznicze mogą także mniej wydawać na ubezpieczenie OC, które bywa dla nich istotnym obciążeniem.

- Takie działania prewencyjne, zmierzające do rozwiązania polubownego sporów będą niewątpliwie wpływać na oszczędności. Ale też te działania związane z zapobieganiem podobnym przypadkom w przyszłości, będą miały wpływ na zmniejszenie ryzyka, które wiąże się z działalnością szpitali, a to ma bezpośrednie przełożenie na wysokość składek, wyliczanych przez zakłady ubezpieczeń - dodaje Tomasz Młynarski.

REKLAMA


Artykuł powstał we współpracy z TUW PZUW

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej