Renta wdowia. KRUS podała datę pierwszej wypłaty

Pierwsze pieniądze w ramach renty wdowiej KRUS wypłaci 7 lipca. Do Kasy wpłynęło blisko 100 tysięcy wniosków o przyznanie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną po małżonku, w maju rozpoczęło się ich rozpatrywanie.

2025-05-09, 13:26

Renta wdowia. KRUS podała datę pierwszej wypłaty
Pieniądze wyciągane z otwartego portfela. Foto: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
  • KRUS planuje rozpocząć wypłaty renty wdowiej 7 lipca
  • Wnioski o jej wypłatę złożyło już 100 000 osób
  • Renta wdowia to możliwość jednoczesne pobieranie renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku oraz własnego świadczenia

Renta wdowia coraz bliżej wypłat. KRUS ogłosiła, że rozpatrywanie wniosków rozpoczęło się w maju. Instytucja podała również konkretną datę, od której planowane są pierwsze wypłaty tego nowego typu świadczenia – będzie to 7 lipca. Seniorzy, którzy świadczenia otrzymują od ZUS, rentę wdowią otrzymają wcześniej – Zakład będzie wypłacać powiększone świadczenia w dniach zwyczajowego przekazywania emerytur i rent 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca.

Do Oddziałów Regionalnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do 9 maja 2025 roku wpłynęło 96 954 wniosków o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną po małżonku. Najwięcej pochodziło z Mazowsza, Lubelszczyzna oraz Wielkopolski, najmniejsze zainteresowanie odnotowano natomiast w oddziałach w Zielonej Górze, Opolu i Koszalinie.

Dyrektor Biura Świadczeń KRUS, Iwona Kaszuba, poinformowała, że wnioski najczęściej składane są osobiście, przez osobę upoważnioną lub wysyłane pocztą, a mniej osób decyduje się na drogę elektroniczną. Zwróciła uwagę, że zdecydowaną większość wnioskujących stanowią kobiety, od których pochodzi 86 procent złożonych dokumentów. KRUS dodała, że napływ wniosków wciąż trwa, osiągając nawet kilka tysięcy tygodniowo.

Przyznane na podstawie złożony do końca lipca 2025 wniosków prawo do renty wdowiej przysługiwać będzie od 1 lipca 2025 roku. Jeśli wniosek wpłynie do KRUS lub ZUS po tym terminie, świadczenie będzie wypłacane od miesiąca, w którym wniosek zostanie złożony.

REKLAMA

Renta wdowia. Kto dostanie pieniądze?

Renta wdowia to świadczenie umożliwiające jednoczesne pobieranie dwóch rodzajów świadczeń emerytalno-rentowych: renty rodzinnej nabytej po zmarłym małżonku oraz własnej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest to rozwiązanie skierowane do wdów i wdowców, którzy otrzymali prawo do co najmniej dwóch takich świadczeń, lecz mogli pobierać tylko jedno, zazwyczaj to korzystniejsze finansowo. Nowe przepisy pozwalają na otrzymywanie obu tych świadczeń jednocześnie, chociaż jedno z nich będzie początkowo ograniczone do 15 procent pełnej wysokości.


Aby móc ubiegać się o rentę wdowią, należy spełnić kilka kluczowych warunków:

  • posiadać co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn)
  • pozostawać we wspólności małżeńskiej ze zmarłym małżonkiem do dnia jego śmierci
  • nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat (dla kobiety) lub 60 lat (dla mężczyzny)
  • nie być obecnie w nowym związku małżeńskim

Osoba uprawniona do renty wdowiej będzie otrzymywać jedno ze świadczeń (rentę rodzinną po zmarłym małżonku lub własną emeryturę/rentę) w pełnej wysokości, natomiast drugie świadczenie w części. Początkowo, od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku, ta część wyniesie 15 procent. Od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w części wzrośnie do 25 procent.

Suma renty rodzinnej i własnego świadczenia nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury. Do tego limitu wlicza się również świadczenia wypłacane przez instytucje zagraniczne oraz inne dodatki (poza jednorazowymi) przyznawane na podstawie ustawy emerytalnej lub odrębnych przepisów. Jeśli suma przekroczyłaby ten limit, świadczenia zostaną pomniejszone o kwotę przekroczenia. W przypadku, gdy jedno ze świadczeń (renta rodzinna lub własne) jest samo w sobie wyższe niż trzykrotność najniższej emerytury, nadal będzie wypłacane jedno świadczenie – to wyższe lub wybrane przez uprawnionego – w pełnej wysokości.

REKLAMA

Prawo do wypłaty świadczeń łącznie z rentą rodzinną ustaje w momencie zawarcia przez osobę uprawnioną nowego związku małżeńskiego.

Renta wdowia. Podstawa prawna

Podstawę prawną do wypłaty tak zwanej renty wdowiej stanowi ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z uwzględnieniem ustawy z dnia 26 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innymi świadczeniami.

Zobacz także:

Źródło: KRUS/ZUS/PAP/MT

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej