Seniorzy, nie szturmujcie ZUS-u. Wiceminister rodziny: nie ma takiej potrzeby

W wielu placówkach ZUS pojawiły się długie kolejki w związku z możliwością składania wniosków o rentę wdowią. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Sebastian Gajewski podkreśla, że nie trzeba się spieszyć. - Nie ma znaczenia to czy złożymy wniosek w styczniu, czy zgłosimy go w lutym albo marcu. Kolejność składania nie jest rozstrzygająca, a wypłata świadczenia rusza w lipcu - powiedział w Polskim Radiu 24. 

2025-01-26, 10:30

Seniorzy, nie szturmujcie ZUS-u. Wiceminister rodziny: nie ma takiej potrzeby
W niektórych placówkach ZUS ustawiają się duże kolejki . Foto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Wiceszef resortu zaznaczył, że "w mediach dużo mówi się o tym, że seniorzy szturmują Zakład Ubezpieczeń Społecznych, że są kolejki". - W jednych placówkach te kolejki są, w innych nie. Akurat w placówkach, w których byłem w ostatnich dniach, kolejek nie było - podkreślił. 

Renta wdowia. "Seniorzy mają sześć miesięcy na złożenie wniosków"

Przypomniał również, że "od 1 stycznia każdy zainteresowany senior, który pobiera emeryturę i rentę rodzinną lub ma prawo do tych dwóch świadczeń, może składać wniosek o ustalenie świadczeń zbiegu, czyli - potocznie mówiąc - o rentę wdowią". - Wypłaty dwóch świadczeń zbiegu, czyli całej emerytury i części renty rodzinnej albo całej renty rodzinnej oraz części emerytury ruszają od 1 lipca. To znaczy, że seniorzy mają całe sześć miesięcy na to, żeby złożyć wnioski o ustalenie świadczeń zbiegu i żeby od 1 lipca otrzymywać całość jednego świadczenia i część drugiego - powiedział prof. Sebastian Gajewski.

Posłuchaj

prof. Sebastian Gajewski o rencie wdowiej (Portfel seniora) 26:24
+
Dodaj do playlisty

Wnioski można złożyć za pośrednictwem platformy usług elektronicznych lub wysyłać je pocztą. Ale to nie wszystkie dostępne formy. - Wnioski możemy składać również osobiście w placówkach ZUS-u, u doradcy emerytalnego. Bardzo cieszy mnie to, że tak wielu emerytów decyduje się właśnie na przyjście na salę obsługi klienta. Bo tam można zasięgnąć fachowej porady ze strony doradcy emerytalnego, który sprawdzi wniosek, podpowie o co trzeba go uzupełnić, a także pomoże ustalić czy osoba, która jest zainteresowana rentą wdowią w ogóle ma do tego prawo. A jeśli tak, to czy nie jest tak, że najpierw musi na przykład ustalić sobie prawo do renty rodzinnej albo zgłosić wniosek o emeryturę - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.

Renta wdowia. Kto może dostać świadczenie?

Aby otrzymać rentę wdowią, trzeba mieć prawo do renty rodzinnej. - To prawo musi być ustalone, a zatem ZUS lub inny organ rentowy musiał wydać decyzję o ustaleniu prawa do renty rodzinnej. Po drugie, trzeba mieć ustalone prawo do emerytury. Po trzecie, trzeba być wdową albo wdowcem i nie można wejść w związek małżeński po śmierci współmałżonka, po którym przysługuje prawo do renty rodzinnej. Trzeba mieć też osiągnięty powszechny wiek emerytalny. Ważne jest też to, że śmierć współmałżonka, po którym pobieramy rentę rodzinną, nie mogła nastąpić wcześniej niż na pięć lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego - powiedział wiceminister. 

REKLAMA

Dodał również, że renta wdowia "to program adresowany dla seniorów, którzy potrzebują wsparcia". - A zatem takich, którzy otrzymują niskie albo przeciętne świadczenia. Nie jest dla tych, którzy otrzymują wysokie emerytury albo bardzo wysokie renty rodzinne - podkreślił prof. Sebastian Gajewski.

Czytaj także:

***

Audycja: Portfel seniora
Prowadzi: Anna Grabowska
Gość: prof. Sebastian Gajewski (wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej) 
Data emisji: 26.01.2025
Godzina emisji: 9.06

Źródło: Polskie Radio 24/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej