Renta wdowia będzie korzystniejsza od renty rodzinnej

2024-07-02, 17:00

Renta wdowia będzie korzystniejsza od renty rodzinnej
32 proc. osób po 80. roku życia czuje się niepotrzebne - wynika z badania Stowarzyszenia mali bracia Ubogich.Foto: Viacheslav Nikolaenko/shutterstock.com

- Program wdowiej renty zyskał poparcie nawet PiS, choć w poprzedniej kadencji odrzucało ten projekt przygotowany przez Lewicę i OPZZ. Jest duża szansa, że wejdzie w życie jeszcze w tym roku - powiedział Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ,  w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.

Gość audycji przypomniał, że PiS wzorując się na ich pomyśle przygotował własny projekt wdowiej renty. A co ważne projekt został przyjęty w komisji sejmowej i trafi pod sejmowe obrady. Projekt stał się bardzo potrzebny bo daje poważne wsparcie dla współmałżonków, którzy stracili męża lub żonę.

Projekt będzie kosztował rocznie 10 mld PLN, powstał jako alternatywa dla renty rodzinnej, dlatego zakłada świadczenie w wysokości trzykrotności średniej emerytury, w przypadku, gdy osoba samotna zrezygnuje z renty rodzinnej ( 85 proc. wynagrodzenia zmarłej osoby) lub zachowa tylko swoje świadczenie emerytalne.

Projekt nowego świadczenia będzie wprowadzany stopniowo, aby zmniejszyć obciążenie dla budżetu państwa.

Osobami, które będą mogły ubiegać się po śmierci współmałżonka o przyznanie renty wdowiej, są osoby spełniające jeden z warunków:

  • wiek co najmniej 50 lat;

  • niezdolność do pracy w okresie pięciu lat od śmierci współmałżonka;

  • wychowywanie co najmniej jednego dziecka z prawem do renty rodzinnej;

  • opieka nad dzieckiem bez zdolności do samodzielnego funkcjonowania.

Wskazane kryteria mają na celu zapewnienie wsparcia tym, którzy po stracie współmałżonka znajdą się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.

Model kroczący zakłada, że renta wdowia byłaby wypłacana w następujący sposób:

  • w wysokości 15 procent przez pierwsze sześć miesięcy po śmierci współmałżonka,

  • 20 procent przez kolejne pół roku,

  • pełne 50 procent świadczenia współmałżonka (lub własnego, gdyby wybrano odwrotną opcję korzystania ze świadczenia) byłoby wypłacane dopiero po roku.

Takie podejście kroczące w wypłacie renty wdowiej ma na celu stopniowe wspieranie wdów i wdowców w adaptacji do nowej sytuacji życiowej oraz zapewnienie godnych warunki dla seniorów po śmierci współmałżonka.


Posłuchaj

Sebastian Koćwin wiceprzewodniczący OPZZ mówi o projekcie renty wdowiej już zaakceptowanej przez komisję sejmową ( Błażej Prośniewski "Ekspres Gospodarczy" PR1) 6:55
+
Dodaj do playlisty

 

* * *

Audycja: Ekspres Gospodarczy 

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Goście: Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ

Data emisji: 02 07 2024 

Godzina emisji: 16:34




PR24/PR1/PAP/IAR/"Głos Wielkopolski"/sw

Polecane

Wróć do strony głównej