Większość Polaków za jawnością wynagrodzeń. Ale nie swoich
Za jawnością wynagrodzeń jest 57 proc. Polaków, wynika z badania opinii publicznej. Ale tylko 34 proc. zadeklarowało zgodę na ujawnienie własnej pensji.
2025-05-21, 15:58
- 57 proc. Polaków popiera jawność wynagrodzeń
- 42 proc. chce wiedzieć ile zarabiają znajomi, ale tylko 34 proc. ujawniłoby własne zarobki
- Jawność wynagrodzeń popierają młodsi respondenci i osoby o poglądach lewicowych
Za wprowadzeniem jawności wynagrodzeń opowiada się 57 proc. Polaków; pozostałe 43 proc. jest temu przeciwnych - wynika z opublikowanego w środę badania.
Polacy chętniej zajrzeliby na konto znajomych niż ujawniliby własne zarobki
Jak wskazano w raporcie z badania, 42 proc. Polaków chciałoby wiedzieć, ile zarabiają ich znajomi, przyjaciele i współpracownicy. W większości taką chęć wyrażają osoby młode. Wśród respondentów w wieku 25-44 lata jest 17 proc. zdecydowanych zwolenników tego rozwiązania, a wśród Polaków powyżej 55 roku życia - jest to 5 proc. badanych. Dodano, że na chęć poznania zarobków osób ze swojego otoczenia częściej wskazują też Polacy z wyższym wykształceniem - 16 proc. - niż średnim i podstawowym - odpowiednio 6 oraz 11 proc.
Podobnie głównie osoby młodsze deklarują gotowość ujawnienia swoich wynagrodzeń innym. Wśród osób w wieku 35-44 lata 13 proc. jest na to zdecydowanie gotowych, a w grupie Polaków powyżej 55. roku życia takich osób jest 5 proc. Częściej gotowość do ujawnienia wynagrodzenia wykazują też mężczyźni - 10 proc. wobec 5 proc. w przypadku kobiet.
W raporcie poinformowano również, że zwolennikami jawności wynagrodzeń są przede wszystkim osoby o poglądach lewicowych. Postulat ten popiera 66 proc. z nich, w tym 31 proc. wyraża zdecydowane poparcie.
- Badanie pokazało klasyczną i obserwowaną w różnych pomiarach asymetrię między tym czego oczekujemy od innych, a co sami jesteśmy gotowi zrobić. (...) W obu tych przypadkach – zarówno chęci poznania, jak i gotowości ujawnienia własnych zarobków – dominują zwolennicy lewicy. Ponadto znaczenie ma również wiek – najwięcej przeciwników jest wśród osób najstarszych prawdopodobnie dlatego, że w całym swoim życiu zawodowym stykały się z sytuacją, gdy zarobki nie były jawne. Osoby z tego pokolenia nie tylko zazwyczaj nie znały wynagrodzeń swoich współpracowników, ale czasami również musiały podpisywać deklarację, że nie ujawnią wysokości swojego wynagrodzenia innym osobom, zarówno w firmie, jak i poza firmą – stwierdziła cytowana w raporcie prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Autorzy raportu przypomnieli, że w marcu 2023 r. Parlament Europejski przyjął dyrektywę o jawności wynagrodzeń, która ma zmienić sytuację prawną w krajach członkowskich; chodzi przede wszystkim o prawo pracowników do znajomości średnich wynagrodzeń na danych stanowiskach, jak i obowiązków pracodawcy co do zakazu zbyt dużych rozbieżności w wynagrodzeniach pracowników wykonujących tę samą pracę. W maju 2025 roku Sejm przyjął ustawę dot. jawności wynagrodzeń podczas procesu rekrutacji.
Badanie przeprowadzone w dniach 11-14 kwietnia br. na panelu badawczym Ariadna na ogólnopolskiej próbie 1149 osób w wieku 18 lat i więcej.
Czytaj także:
- Wynagrodzenia rosną szybciej od oczekiwań. Nowe dane GUS
- GUS podał prawdziwe zarobki Polaków. Zła wiadomość dla kobiet
- Ile zarabia prezydent? O takie zarobki walczą Trzaskowski z Nawrockim
Źródło: PAP/AM
REKLAMA
REKLAMA