Przedsiębiorcy na pomoc młodym z problemami
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski i prezes BCC Marek Goliszewski podpisali wspólny apel do przedsiębiorców o aktywne zaangażowanie się w program "Jonatan".
2011-04-27, 17:54
Posłuchaj
Wyjaśnili, że program Jonatan skierowany jest do ludzi w wieku 18-30 lat, którzy z powodu ciężkich warunków rodzinnych i środowiskowych mają utrudniony start w dorosłe życie.
Jak zaznaczył minister Kwiatkowski, program "Jonatan" daje szansę także tej młodzieży, która weszła w konflikt z prawem - także tej, która trafiła do poprawczaka. Taką szansę daje na przykład stała praca i wynagrodzenie otrzymywane z tego tytułu. Dzięki temu młody człowiek może wynająć mieszkanie i założyć rodzinę.
Nie dokona się to, jeśli ten młody człowiek po powrocie z zakładu poprawczego wraca do swojej rodziny mającej problemy z alkoholem. "Jonatan" daje pomoc tam, gdzie jest ona naprawdę potrzebna - podkreślił minister Kwiatkowski. Program Jonatan powstał we Włoszech. Do Polski pod patronatem ministra sprawiedliwości został przeniesiony i z powodzeniem jest realizowany na terenie Łodzi przez firmę Indesit Company Polska oraz Fundację "Jas i Małgosia". W pierwszej edycji programu "Jonatan" wzięło udział dziewięcioro młodych ludzi.
Jednym z nich jest Klaudiusz ze Zgierza, który pracuje z dziećmi autystycznymi. Mówi, że dzięki pomocy i stałej pracy stanął na nogi i zaczął rozumieć innych ludzi - takich jak te dzieci, którymi w swojej pracy się zajmuje. Prezes Business Centre Club Marek Goliszewski zaznaczył, że byłoby wspaniale, gdyby "Jonatan" stał się programem ogólnopolskim. Dlatego ważne jest, by włączyło sie do niego jak najwięcej przedsiębiorstw.
REKLAMA
Przedsiębiorcy z Business Centre Club już to zrobili. I nie jest to tylko werbalne poparcie programu. Jest to również pomoc finansowa i załatwianie mieszkań dla bezdomnych. 24 loże BCC w całym kraju zostały upoważnione do kontaktów z zakładami poprawczymi. Będą pomagać tym, którzy mają szansę, dając im przede wszystkim jakąś formę zatrudnienia i wynagrodzenia. "O to trzeba również walczyć, co w naszym kraju nie jest rzeczą prostą" - podkreślił Marek Goliszewski. Zwrócił uwagę na zjawisko ubóstwa wśród młodzieży, które dotyka 22 procent młodych ludzi. Dodał, że bez pomocy ludzie ci mają nikłe szanse na jakąkolwiek realizację swoich życiowych zamiarów. Dlatego warto pomagać tym, którzy chcą żyć lepiej i zasługują na to lepsze życie.
ab
REKLAMA
REKLAMA