Nie będzie roamingu
Twórcy "Projektu: Polska. Unia bez Barier" apelują o poszerzenie dostępu do usług bankowych, zniesienie roamingu i usprawnienie handlu internetowego.
2011-05-09, 14:46
Posłuchaj
Chcą zachęcić młodych Polaków do śledzenia barier unijnego rynku wewnętrznego i zbierania podpisów za ich usunięciem. Efekt ma być przedstawiony w październiku w Krakowie, na największym wydarzeniu polskiej prezydencji dotyczącym tej sfery - Forum Rynku Wewnętrznego. Weźmie w nim udział około 1200 przedstawicieli instytucji europejskich, krajów członkowskich i organizacji.
Róża Thun, uczestnicząca w "Projekcie:Polska. Unia bez Barier", zwraca uwagę, że po 20 latach funkcjonowania wspólnego rynku widać, że potrzebuje on reformy. Eurodeputowana daje wiele przykładów barier utrudniających życie: na przykład student Erasmusa nie może wynająć pokoju w Holandii, bo do tego potrzeba tamtejszego rachunku bankowego, a rachunku nie ma, bo najpierw musiałby wynająć pokój. Rafał Trzaskowski przekonuje, że likwidacja barier w rynku wewnętrznym Unii uwolni zamrożoną dotychczas ogromną energię, pozwoli tworzyć miejsca pracy i w efekcie wzrośnie PKB, nawet o 4 procent w ciągu 10 lat. W ocenie eurodeputowanego, wiele barier wynika z łamania unijnego prawa i te da się usunąć prawie natychmiast.
REKLAMA
"Projektowi:Polska.Unia bez barier" towarzyszy ogólnopolska akcja edukacyjna o wspólnym rynku i konkurs. Główne nagrody to staże w biurach polskich eurodeputowanych. Wśród nagród jest też 25 wyjazdów studyjnych do Parlamentu Europejskiego. Organizator, Dawid Frąckiewicz, zachęca zainteresowanych udziałem do rejestrowania się na stronie internetowej www.uniabezbarier.pl. Można to zrobić już od dziś.
IAR/ab
REKLAMA
REKLAMA