Portoryko bardziej konkurencyjne niż Polska
Polska spadła o 2 pozycje, na 41. miejsce, w "Globalnym raporcie konkurencyjności 2011-2012", opracowanym przez World Economic Forum (WEF) we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.
2011-09-07, 12:00
Posłuchaj
- Nie trzeba się jednak martwić spadkiem, ponieważ wahania w granicach jednego lub dwóch miejsc w tego typu rankingach są zjawiskiem częstym - uspokaja Piotr Boguszewski z Instytutu Ekonomicznego NBP.
- W tym rankingu trzeba zwrócić uwagę na procesach długookresowych, a w nich Polska od 2008 roku podskoczyła o 12 pozycji - powiedział ekspert.
Na końcową ocenę rankingu składa się wiele filarów konkurencyjności. Niestety w niektórych z nich Polska wypada bardzo źle.
- Są takie obszary, które wymagają dalszego doskonalenia konkurencyjności. Ze wszystkich filarów Polska najgorzej wypada pod kątem innowacyjności i to trzeba poprawić - dodał Piotr Boguszewski.
REKLAMA
Na czele rankingu wciąż znajduje się Szwajcaria, tuż za nią Singapur i Szwecja. Natomiast trzeci rok z rzędu swoją konkurencyjność traci gospodarka USA, która obecnie znajduje się na piątej pozycji.
- Obserwujemy stopniowy proces pogarszania się tej pozycji, ale cały czas są w czołówce rankingu. Stany Zjednoczone bardzo dokładnie powinny przestudiować wyniki badań ponieważ w nich widać, gdzie są słabości USA - stwierdził Piotr Boguszewski.
Globalny Raport Konkurencyjności jest opracowywany co roku przez Światowe Forum Ekonomiczne. W tegorocznym badaniu wzięły udział 142 państwa i około 13-stu tysięcy firm z całego świata. Podstawą rankingu jest rozbudowana ankieta kierowana do firm. W przypadku Polski, NBP współpracował z ponad 200 przedsiębiorstwami.
REKLAMA
IAR,ab
REKLAMA