Będzie kompromis ws. przywilejów rolników

Minister rolnictwa zapowiada kompromisową wersję ustawy o składce zdrowotnej dla rolników. Wieczorem tym problemem zajmie się Rada Ministrów.

2012-01-04, 08:42

Będzie kompromis ws. przywilejów rolników
. Foto: Flickr/szul

Posłuchaj

W ocenie Marka Sawickiego dyskusja o składce zdrowotnej rolników nie wpłynie na stabilność koalicji.
+
Dodaj do playlisty

Marek Sawicki mówił w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że nowy projekt będzie wypadkową dążeń premiera, wicepremiera Waldemara Pawlaka i ministra zdrowia, który również przygotowywał swoje zapisy. PSL chciał, by składki zdrowotnej nie płacili rolnicy mający gospodarstwa powyżej 15 hektarów, a premier zapowiadał w expose, że będzie dotyczyć to wyłącznie tych, których gospodarstwa nie przekraczają 6 hektarów.


Minister Sawicki zgodził się z koniecznością wprowadzenia innego postulatu premiera - przejścia z podatku rolnego na dochodowy - ale zastrzegł, że wymaga to analiz i dyskusji publicznej. Jego zdaniem, wiele zależy od tego czy budżet na tym zyska. Minister wskazał, że nie może to być podatek ryczałtowy, lecz wyliczany z pełnych dochodów. Już dziś bowiem trudno często oszacować i wyliczyć dochody gospodarstwa.


Minister Sawicki zapowiedział też działania na rzecz wzmocnienia działalności pozarolniczej. Podkreślił, że do tego potrzebna jest zmiana "nieżyciowych przepisów" dotyczących ZUS. Jak dodał, jeśli do tego nie dojdzie, wielu rolników będzie zawieszało działalność pozarolniczą albo uciekali do szarej strefy.

IAR, ab

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej