OFE powinny zostać, ale tylko z opcją dobrowolności
Otwarte Fundusze Emerytalne należy reformować, ale tak by nie doprowadzić do ich likwidacji. Tak uważają ekonomiści.
2013-07-23, 11:43
Posłuchaj
Ekonomiści kontynuują debatę nad kształtem zmian w systemie emerytalnym. Celem jest stworzenie spójnej rekomendacji dla rządu w sprawie przyszłości Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Na razie ekonomiści nie wypracowali jednolitego stanowiska – Należy dostosować wysokość składki wpływającej do Otwartych Funduszy Emerytalnych do możliwości państwa, wprowadzić rozwiązania podnoszące efektywność i konkurencyjność OFE i wprowadzić regulacje umożliwiające wypłatę pieniędzy zgromadzonych w funduszach – uważa Stefan Kawalec były wiceminister finansów, a obecnie prezes Capital Strategy.
Bogusław Grabowski przewodniczący rady nadzorczej Skarbiec Holding uważa, że jeżeli OFE mają być efektywne to warunkiem jest zniesienie z nich gwarancji państwa. Jego zdaniem będzie to możliwe tylko przy dobrowolności.
Profesor Stanisław Gomułka minister finansów w gabinecie cieni BCC zwraca zaś uwagę, że w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych rośnie ukryty dług publiczny, czyli zobowiązania państwa wobec przyszłych emerytów. Zdaniem ekonomisty rzą powinien podawać do publicznej wiadomości jakie ma zobowiązania ogółem, a nie wybiórczo.
REKLAMA
Więcej o zmianach w systemie emerytalnym dowiesz się słuchając audycji "Aktualności Ekonomiczne".
abo
REKLAMA