Szczyt klimatyczny w Warszawie… KE nie jest zadowolona
Wiele państw podejrzanie patrzy na Polskę, która jest głównym oponentem redukcji emisji CO2, takie plotki krążą po Brukseli przed szczytem klimatycznym w Warszawie.
2013-11-08, 11:35
Posłuchaj
Obecnie Polska przyjęła założenie, że do 2020 roku zredukujemy emisję dwutlenku węgla o 20 proc. – wiele państw Unii Europejskiej chciało by redukcja była większa i wynosiła 30 proc. – mówi Beata Płomecka korespondentka Polskiego Radia.
Polska gospodarka opiera się w dużej przewadze na węglu. Redukcja limitów emisji CO2 może mieć negatywny wpływ na rozwój naszych przedsiębiorstw. Nie dziwi zatem fakt, że Polska jako gospodarz szczytu klimatycznego budzi pewne wątpliwości. Naszym argumentem jest także fakt, że najwięksi truciciele czyli USA, Rosja i Chiny nie zamierzają redukować emisji CO2.
Konferencje klimatyczne ONZ to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ w 2008 r. w Poznaniu.
W audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski" również o konkursie „Świat, jak lubisz" promującego innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku.
REKLAMA
O Dworku Polskim dowie się świat
W trójce finalistów znalazł się projekt mieszkaniowy "Dworek Polski". Beata Płomecka zapowiada swój wywiad z komisarz do spraw klimatu - Connie Hedegaard w związku z rozpoczynającą się konferencją klimatyczną w Warszawie. O wynikach badania świątecznych zwyczajów zakupowych w Polsce i Unii Europejskiej – przeprowadzonego przez Deloitte opowie zaś Piotr Świętochowski, dyrektor w Dziale Audytu. Prasie europejskiej przyjrzał się Paweł Sołtys.
abo
REKLAMA