PZL Świdnik - śmigłowce z polską tradycją
W naszym cyklu zatytułowanym "100 lat przemian" opowiadamy o wydarzeniach, które miały istotny wpływ na rozwój gospodarczy kraju. Dziś Dariusz Kwiatkowski w radiowej Jedynce przypomniał historię zakładów PZL Świdnik, które zasłynęły z produkcji śmigłowców.
2018-11-10, 17:00
Posłuchaj
Przedsiębiorstwo powstało na początku lat 50-tych XX wieku, ale jest kontynuatorem tradycji lotniczych lotniczych, które narodziły się jeszcze przed wojną w pobliskim Lublinie.
- Kontynuujemy tradycję Zakładów Mechanicznych E. Plage i T. Ląskiewicz, które budowały samoloty od 1921 roku - mówi Krzysztof Krystowski z PZL Świdnik.
Choć dziś Świdnik jest kojarzony z produkcją śmigłowców, to jego powojenna historia od powstania w roku 1951 była początkowo związana z produkcją samolotów na licencji rosyjskiej LIM-1 i LIM-2. Później rozpoczęła się produkcja rosyjskich śmigłowców Mi-1. Zmodyfikowano je i tak zrodziły się polskie wersje SM-1 i SM-2. Prace nad nimi zaczęły się 5 lat po zbudowaniu zakładów.
- Co prawda pierwsza partia śmigłowców była składana w całości z części dostarczanych przez Związek Radziecki. To już później stopniowo poszczególne elementy zaczęły być produkowane również przez zakłady w Świdniku i MS-1 był produktem flagowym do momentu, kiedy zastąpił go śmigłowiec MI2 w 1964 roku - mówi Stanisław Wojtera z PZL Świdnik.
REKLAMA
W Świdniku powstało ponad 5,5 tys. śmigłowców Mi-2 co stawiało go w czołówce producentów tego popularnego śmigłowca o szerokim zastosowaniu. Była też zmodyfikowana konstrukcja - Kania - aż przyszedł czas na konstrukcję całkowicie Polską. - To Sokół, całkowicie opracowany w Świdniku, który do produkcji wszedł pod koniec lat 80-tych XX wieku - dodaje Krystowski.
Rok 1980 zapisał w historii Świdnika zupełnie nowa kartę. - Zanim był sierpień 80-tego roku. Najpierw w lipcu strajkowali pracownicy w PZL Świdnik z podobnymi postulatami do tych pamiętamy z Gdańska - mówił Krystowski.
Zdaniem Krzysztofa Krystowskiego, prywatyzacja zakładów w 2010 roku przyniosła dobre rezultaty.
- Uzyskaliśmy dostęp do światowego rynku - dodał. Jednocześnie zakałady w Świdniku pozostają bardzo ważnym elementem polskiego przemysłu obronnego. Blisko współpracują z Polską Grupą Zbrojeniową, która jest dla Świdnika strategicznym partnerem.
REKLAMA
PZL-Świdnik to jedyny polski producent śmigłowców wytwarzający te maszyny od ponad 60 lat. Do dziś firma wyprodukowała i dostarczyła ponad 7400 śmigłowców klientom w ponad 40 krajach na całym świecie. Dzięki PZL-Świdnik Polska jest jednym z 5 europejskich państw, mogących pochwalić się zdolnością samodzielnego projektowania, produkcji, rozwoju i wsparcia śmigłowców. Firma zatrudnia ok. 3000 osób, w tym 650 inżynierów i współpracuje z blisko 1000 polskich przedsiębiorstw. PZL-Świdnik jest kluczowym partnerem polskiego resortu obrony – 80% śmigłowców dostarczonych MON w ostatniej dekadzie to maszyny produkcji PZL-Świdnik. Firma jest częścią Leonardo Helicopters od 2010 r.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, kw
REKLAMA