more_horiz
Gospodarka

Ile pieniędzy trafia do kraju od Polaków pracujących za granicą? Znamy nowe dane NBP

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 11:00
Od Polaków pracujących za granicą trafiło do kraju w IV kwartale 2019 roku 3,8 mld zł. Według analiz Narodowego Banku Polskiego najwięcej pieniędzy napłynęło z Niemiec i Wielkiej Brytanii. W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku łączna wielkość przekazanych środków była nieznacznie niższa, o ok. 100 mln zł.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Na przekazaną do kraju kwotę złożyły się przekazy od migrantów krótkookresowych w wysokości 1 mld zł, czyli 27 proc. ogółu transferów, a także od migrantów długookresowych w wysokości 2,8 mld zł, tj. 63 proc. całej kwoty.


praca budowa zatrudnienie free 1200.jpg
Polska światowym liderem w przyjmowaniu imigrantów zarobkowych. Nowy raport OECD

Według NBP na zanotowany spadek wpłynął głównie niższy niż przed rokiem napływ środków z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii. Natomiast zarejestrowano wzrost środków przekazywanych do Polski z Norwegii i Holandii.

Podkreślono, że Niemcy nadal pozostały krajem z największą wartością przekazów pieniężnych. "W IV kwartale 2019 r. pracujący tam Polacy przekazali do kraju 1,1 mld zł. Na drugim miejscu, znalazła się Wielka Brytania, z której napłynęło do Polski 0,6 mld zł. Łącznie przekazy z tych dwóch krajów stanowiły 45,6 proc. wszystkich transferów" – informuje bank centralny.

NBP podał też, że tym samym okresie za granicę od pracujących w Polsce cudzoziemców trafiło 3,9 mld zł, czyli o 0,2 mld zł mniej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zanotowany spadek wynikał z malejących transferów od imigrantów krótkookresowych, które w IV kwartale 2019 r. wyniosły 3,3 mld zł wobec 3,7 mld zł w IV kwartale 2018 r.


Firma przedsiębiorstwo zakład praca 1200.jpg
Już ponad 580 tys. cudzoziemców zatrudnionych w Polsce płaci składki ZUS. Największą grupą są Ukraińcy

W strukturze geograficznej nadal dominowały transfery przekazane na Ukrainę – było to 3,4 mld zł, co stanowiło 86 proc. wszystkich środków. Rok wcześniej pracownicy z Ukrainy przekazali do swojego kraju 3,7 mld zł. 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS