more_horiz
Gospodarka

Ekspert : inwestycje amerykańskich koncernów przyspieszą cyfryzację polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 20:00
- Dzięki inwestycjom w naszym kraju Google i Microsoftu, Polska stanie się cyfrowym hubem informatycznym dla polskich firm. A to przyspieszy ich cyfrową transformację oraz umożliwi im na szerokie korzystanie ze sztucznej inteligencji - powiedział Stanisław Lota z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej w audycji "Ekspres Gospodarczy", w Programie 1 Polskiego Radia. 
Audio
  • Stanisław Lota gość audycji "Ekspres gospodarczy" PR1
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Phonlamai Photo

Ekspert od IT zwrócił uwagę, że powstanie w Polsce nowych centrów obliczeniowych obu gigantów zza oceanu, stworzy ogromne możliwości pozyskiwania nowych technologiach takich jak sztuczna inteligencja (AI), Big Data, robotyzacja, cloud computing i wiele innych.

Inwestycje obu firm warte łącznie aż 12 mld złotych, umożliwią naszym firmom przenoszenie baz danych do centrów obliczeniowych zlokalizowanych w Polsce, co będzie znacznie tańsze i bezpieczniejsze niż korzystanie z cyfrowych chmur obliczeniowych, których serwery są gdzieś w Europie lub w Azji.

Centra obliczeniowe zlokalizowane w Polsce zachęci kraje z Europy Środkowo-Wschodniej  do skorzystania z tej oferty, ponieważ ograniczy ich koszty na inwestycje w serwery itp.

W opinii Stanisław Loty chęć wydania aż 3 mld USD (łącznie) przez Google i Microsoft jest też dowodem uznania dla wysokiego poziomu polskich szkół informatycznych, których absolwenci regularnie wygrywają międzynarodowe konkursy.

Dlatego trudno nie zauważyć, że obie firmy wiedziały, że w naszym kraju pozyskają wysokiej klasy specjalistów od IT. A dla polskich informatyków będzie to prawdziwe wyzwanie i możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych oraz uzyskiwania dobrych zarobków w Polsce, a nie za granicą.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.

PR1/PR24/PR24.pl/Błażej Prośniewski/sw