W co inwestować w 2021 roku? Znamy podpowiedzi analityków

2021-01-14, 15:00

W co inwestować w 2021 roku? Znamy podpowiedzi analityków
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

2020 rok był trudnym okresem na rynkach finansowych. Duża zmienność cen aktywów, spowodowana niepewnością co do długości trwania ograniczeń działalności gospodarczej, nie pomagała w zachowaniu zimnej krwi. Nie zmienia to faktu, że inwestorzy, którzy nie przestraszyli się chwilowych zawirowań, mogli liczyć na pokaźne zyski. Jak kształtują się przewidywania analityków rynkowych na 2021 rok?

Rynki akcji

Zgodnie z opracowaniami analitycznymi przygotowywanymi przez banki inwestycyjne obecnie znajdujemy się we wczesnej fazie cyklu koniunkturalnego. Oznacza to silny wzrost zysków przedsiębiorstw. Nie jest on jeszcze uwzględniony w cenach aktywów na rynkach finansowych.

Powiązany Artykuł

kredyt1200.jpg
RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Kredyty nie zdrożeją

Zespół ds. strategii inwestycyjnej banku Morgan Stanley przewiduje, że w 2021 r. wzrost zysku na akcję w poszczególnych regionach wyniesie od 25 do 30 proc. Największy potencjał w zakresie dwucyfrowych stóp zwrotu widzi na rynkach rozwiniętych.

Analitycy twierdzą, że wzrost zysków spółek może początkowo wynikać z poprawy przychodów, przy czym wiodącą rolę odegra tu lepsza marża osiągana przez przedsiębiorstwa. Zakładając dodatkowe bodźce fiskalne i ponowne otwarcie gospodarki, wzrost zysków może przekroczyć nawet obecne oczekiwania rynku.

Eksperci przewidują, że na koniec 2021 roku indeks S&P 500 może osiągnąć wartość 3900 punktów. Zalecają inwestowanie zgodne z obecną fazą cyklu koniunkturalnego.

Dlatego polecają inwestycje w małe spółki. Optymalnych celów inwestycyjnych należy poszukiwać w sektorach surowcowym, finansowym i turystycznym jako tych o największym potencjale wzrostu w przypadku całkowitego otwarcia światowej gospodarki już po pandemii.

Powiązany Artykuł

Niskie stopy procentowe utrzymujące się w ciągu ostatnich lat zachęcały przedsiębiorstwa do zadłużania się. Analitycy zwracają uwagę, że wiele firm zdecydowało się na emisję długu w celu zbudowania finansowej poduszki bezpieczeństwa na wypadek dłuższego okresu zamknięcia gospodarki.

Zażegnanie sytuacji kryzysowej związanej z pandemią pozwoliłoby emitentom długu wykorzystać pozyskane środki na jego spłatę. Polepszające się perspektywy globalnej gospodarki zachęcają do inwestowania w obligacje wysokiej dochodowości.

Rynki surowcowe

Analitycy przewidują, że w 2021 roku będą nam towarzyszyły wzrosty cen surowców. Źródła zwyżek upatrują w odradzających się inwestycjach w infrastrukturę. Szczególnie duży popyt na surowce potrzebne do budowy powinny zgłaszać Chiny. Stąd przewidywania wzrostu cen miedzi i rudy żelaza.

Stopy zwrotu kontraktów terminowych na metale bazowe na giełdzie w Szanghaju w 2020 roku. Źródło: Reuters/Emily Chow Stopy zwrotu kontraktów terminowych na metale bazowe na giełdzie w Szanghaju w 2020 roku. Źródło: Reuters/Emily Chow

Kombinacja niskich stóp procentowych, słabego dolara amerykańskiego i rosnących oczekiwań inflacyjnych, powinna sprzyjać rynkowi złota. Zgodnie z raportami najgorsze już za nami, także na rynku ropy. Szczepienia na COVID-19 i ponowne otwarcie gospodarki powinny zachęcić społeczeństwa do inwestycji. Analitycy przewidują również hossę na rynku produktów rolnych. Soja i kukurydza powinny drożeć wobec znacznego popytu na te towary np. w Chinach.

Stopy zwrotu z kontraktów na surowce spożywcze notowane na giełdzie w Szanghaju w 2020 roku. Źródło: Reuters/Emily Chow Stopy zwrotu z kontraktów na surowce spożywcze notowane na giełdzie w Szanghaju w 2020 roku. Źródło: Reuters/Emily Chow

Zrównoważone inwestycje

W odpowiedzi na działania rządów i organizacji międzynarodowych rośnie popularność zrównoważonych, odpowiedzialnych inwestycji. Osoby, które w 2021 r. przeznaczą swoje środki na inwestycje w akcje lub obligacje firm związane z ochroną środowiska, dbaniem o sprawy społeczne i ład korporacyjny (tzw. inwestycje ESG, skrót od ang. Environmental, Social, Governance), będą miały coraz większy wybór produktów inwestycyjnych.


PR24/IAR/PAP/mib


Polecane

Wróć do strony głównej