RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Kredyty nie zdrożeją

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych.

2021-01-13, 15:04

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Kredyty nie zdrożeją
UOKiK sprawdza umowy banków z klientami oraz ich praktyki zwrotu pieniędzy, gdy kredyt został spłacony przed terminem.Foto: Shutterstock/Proxima Studio

Decyzja oznacza, że podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego pozostanie na rekordowo niskim poziomie 0,1 procent.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna wynosi 0,10 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa 0,50 proc. w skali rocznej, stopa depozytowa 0,00 proc. w skali rocznej, stopa redyskonta weksli 0,11 proc. w skali rocznej, a stopa dyskontowa weksli 0,12 proc. w skali rocznej.


Powiązany Artykuł

Pieniądze para oszczędzanie 1200.jpg
Lokaty bankowe są nieopłacalne. Gdzie Polacy lokują swoje oszczędności?

Eksperci spodziewali się takiej decyzji

Wszyscy z 20 ankietowanych przed styczniowym posiedzeniem RPP przez PAP Biznes ekonomistów oczekiwali, że RPP utrzyma obecny poziom stóp procentowych w styczniu i w lutym.


Posłuchaj

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych. Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że z opublikowanego po posiedzeniu Rady komunikatu nie wynika jasno, jakie będą kolejne decyzje dotyczące wysokości stóp procentowych. 0:17
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Jedynie dwa ośrodki spodziewały się obniżki stopy referencyjnej o 10 pb., do zera, w marcu. 18 ośrodków prognozowało stabilizację stóp do końca 2021 r., a 13 oczekiwało, że stopa referencyjna znajdować się będzie na koniec 2022 r. na dotychczasowym poziomie 0,10 proc.


Powiązany Artykuł

waluty shutt 1200.jpg
Prognozy walutowe. Co czeka złotówkę w 2021 roku?

Pandemia wymaga stabilizacji finansowej

Cięcia kosztu pieniądza w I kw. 2021 r. nie wykluczył na początku stycznia prezes NBP Adam Glapiński, przy czym poprzeczkę dla takiego ruchu zawiesił dość wysoko (wystąpienie III fali pandemii, ryzyko spadku inflacji poniżej celu). Na obecną chwilę stabilizacja stóp jest według Glapińskiego bazowym scenariuszem, a marcowa projekcja inflacji umożliwi lepszą ocenę dalszych działań w polityce pieniężnej.


Posłuchaj

Monika Kurtek uważa, że jeśli sytuacja gospodarcza nie pogorszy się znacząco, to stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie co najmniej o końca tego roku./IAR/. 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. RPP trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej