more_horiz
Gospodarka

Co dalej z kredytami walutowymi? Prezes NBP: nie ma dobrego rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 10:22
Oczekiwanie, że osoby z kredytami walutowymi znalazły się po przewalutowaniu w lepszej sytuacji od tych, które od początku spłacają kredyty złotowe, byłoby niesprawiedliwe – uważa prezes NBP Adam Glapiński.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Pytany o to, jak rozwiązać kwestię przewalutowania kredytów walutowych na złotówkę i jaki byłby koszt takiego rozwiązania, prezes banku centralnego uznał, że nie ma dobrego rozwiązania.

– Nie można oszacować kosztów tego rozwiązania, bo tego rozwiązania nie ma na stole. Przewodniczący KNF zaapelował do banków i do klientów banków, żeby się porozumieli co do rozwiązania tego problemu, żeby dokonać konwersji kredytów walutowych na złotowe – powiedział.


pap_20190605_1EH-12.jpg
Prezes NBP: dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, także stopy ujemne

Sądy zaczęły wydawać inne decyzje

Prezes NBP zwrócił uwagę, że takie apele do banków o dogadanie się ze swoimi klientami były formułowane wielokrotnie.

Wskazał, że kredytobiorcy, którzy dokonywaliby takiego przewalutowania, powinni znaleźć się w analogicznej sytuacji, w jakiej są ci, którzy wzięli kredyt w złotówce. Według szefa banku centralnego, banki w tej sprawnie nie zrobiły nic, oczekując korzystnych wyroków sądów.

– Ku zdziwieniu wszystkich sądy zaczęły wydawać inne decyzje, masowo orzekać w interesie kredytobiorców – podkreślił Adam Glapiński.

Jego zdaniem wśród kredytobiorców, którzy zaciągnęli pożyczki w innej walucie oraz reprezentujących ich prawników jest oczekiwanie, że "nagle ci klienci walutowi znajdą się w o wiele lepszej pozycji od tych kredytów złotowych, których jest o wiele więcej".


uokik 1200 free.jpg
Pomogła interwencja UOKiK: banki obniżają opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego

– To by było tak, że by płacili niższe raty, a na końcu mają przekształcony kredyt tak jak złotowy – zauważył.

Straszne poczucie niesprawiedliwości

Według prezesa NBP takie działanie byłoby niesprawiedliwe dla tych, którzy zaciągnęli pożyczki w złotych i w tej walucie spłacali kredyt.

– Dla tych złotowych kredytów byłoby to straszne poczucie niesprawiedliwości, że państwo polskie, regulatorzy dopuścili do takiej sytuacji rażącej niesprawiedliwości – zaznaczył Adam Glapiński.

Zwrócił też uwagę, że kredyty walutowe były najczęściej zaciągane przez osoby zamożniejsze. Przyznał jednocześnie, że niektórzy byli "przymuszani" do takich kredytów, ponieważ nie spełniali kryteriów wzięcia kredytu w złotówkach.

PR24.pl, PAP, DoS, jk