more_horiz
Gospodarka

Rośnie ubezpieczeniowy problem - wzrasta liczba właścicieli aut, którzy nie wykupili obowiązkowego OC

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 14:12
Wzrasta liczba właścicieli pojazdów mechanicznych bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że w 2020 roku wystawiono blisko 200 tysięcy wezwań do zapłaty, a to oznacza wzrost o 58 procent w porównaniu do roku 2019.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Dmitry Kalinovsky/Shutterstock

Trzech na czterech nieubezpieczonych to mężczyźni - mówi Damian Dziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.


samochody free 1200.jpg
Ważny wyrok TSUE dla posiadaczy samochodów: dopóki auto jest zarejestrowane, trzeba płacić OC

Przyczyną nie wykupywania obowiązkowych polis nie jest pandemia

Najwięcej wezwań wysłano do kierowców z dużych miast, co nie potwierdza tezy, jakoby pandemia utrudniała opłacenie składek.


Posłuchaj
00:27 ubezpieczenia.mp3 Z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wynika, że w 2020 roku wystawiono blisko 200 tysięcy wezwań do zapłaty, a to oznacza wzrost o 58 procent w porównaniu do roku 2019. /IAR/.

 

Damian Dziąber tłumaczy, że w miastach takich jak Warszawa i Wrocław, do których wysłano najwięcej wezwań, to ośrodki rozwinięte z wieloma możliwościami opłacenia składek, chociażby przy użyciu internetu.


autostrada1200.jpg
Powiązanie stawek OC z punktami karnymi - zwiększy bezpieczeństwo na drodze?

Trudno uwierzyć w tłumaczenia nieubezpieczonych, że z nawet w pandemii mieli utrudniony kontakt z agentami czy z placówkami, gdzie można opłacić OC.

Brak OC może nas drogo kosztować

Eksperci od ubezpieczeń przypominają, że obecnie składkę można opłacić praktycznie bez wychodzenia z domu - w trakcie rozmowy z agentem przez telefon czy on line.

Brak ważnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nawet przez jeden dzień może mieć poważne konsekwencje dla kierowcy. W przypadku spowodowania kolizji może zostać on obciążony wszystkimi kosztami takiego zdarzenia.

IAR, jk