Rosną wydatki zbrojeniowe. Na modernizację wojska Polska przeznaczy 524 miliardy złotych

Polska jako jedno z nielicznych państw NATO wywiązuje się ze zobowiązania, jakim jest finansowanie sił zbrojnych na poziomie 2 proc. PKB. Ustawa z 15 września 2017 r. o modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych RP przewiduje stopniowe zwiększanie wydatków na obronność, docelowo do minimum 2,5 proc. PKB w roku 2030. W ciągu najbliższych lat oaństwo przeznaczy na modernizację wojska 524 miliardy złotych.

2021-08-11, 06:30

Rosną wydatki zbrojeniowe. Na modernizację wojska Polska przeznaczy 524 miliardy złotych
Wojsko Polskie zwiększa wydatki na uzbrojenie. Foto: MON

- Nowy plan przewiduje wydatki na modernizację na miarę oczekiwań żołnierzy Wojska Polskiego. To aż 524 miliardy złotych, czyli około 133 miliardy dolarów na nowe uzbrojenie i wyposażenie dla tych, którzy strzegą naszego bezpieczeństwa - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Plan Modernizacji Technicznej obejmuje lata 2021-2035. Jak zaznaczył minister, aby proces modernizacji był sprawniejszy, skuteczniejszy i przede wszystkim wydajny, podjął decyzję o wydłużeniu okresu planistycznego z 10 do 15 lat.

- Kontrakty zbrojeniowe to skomplikowane i kosztowne zamówienia, które wymagają ciężkiej pracy. Wydłużenie okresu planowania otworzyło drogę do stworzenia podstaw prawnych do zawierania wieloletnich umów - mówił minister.

Przez ostatnie kilka lat w sprawie modernizacji udało się zrobić bardzo dużo. Polska kupiła między innymi system Patriot, wyrzutnie Himars, śmigłowce z zakładów w Mielcu oraz Świdniku i całą gamę nowoczesnego sprzętu z polskiego przemysłu zbrojeniowego. Kluczowym programem realizowanym przez Wojsko Polskie i który ma fundamentalne znaczenie dla obronności Polski, jest ''Harpia''.

REKLAMA


31 stycznia 2020 roku w Dęblinie szef MON podpisał umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35 dla Sił Powietrznych. Wartość umowy wynosi 4,6 mld USD. Jej przedmiotem jest dostawa 32 samolotów F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Nowym programem uzupełniającym program ''Harpia'' i wzmacniającym zdolności uderzeniowe nowych myśliwców jest program ''Harpi Szpon''.

Powiązany Artykuł

tokio pap 1200.jpg
"Wojsko Polskie wraca z Tokio z workiem medali, jesteśmy najlepsi". Szef MON gratuluje sportowcom

- Polska będzie zabiegać o uczestnictwo w programie ''loyal wingman'', dotyczącym opracowania i rozwoju samolotu bezzałogowego w technologii stealth, czyli niewykrywalnego przez radary. Taki dron będzie uczył się zachowania pilota samolotu już na etapie szkolenia. Celem tego szkolenia będzie wspólne wykonywanie zadań rozpoznawczych czy bojowych. Pod kontrolą pilota dron będzie mógł wykonać uderzenie na dobrze chronione obiekty przeciwnika, na przykład w głębi jego ugrupowania, nie wystawiając pilota na zagrożenie. Użycie tych systemów, będących połączeniem powietrznych platform załogowych i bezzałogowych, zwiększy także możliwość rażenia poprzez przenoszenie różnorodnych typów kierowanych pocisków rakietowych czy bomb - poinformował szef MON. W Planie Modernizacji Technicznej zaplanowane zostały także środki na zakup dodatkowych samolotów F-16 dla Wojska Polskiego.

Informacja decyduje o wszystkim

Współczesne pole walki opiera się przede wszystkim na informacji. Dlatego przygotowano program kompleksowego rozwoju zdolności do wielopoziomowego i zintegrowanego rozpoznania satelitarnego i obrazowego. W ramach nowego programu ''Obserwator'' Siły Zbrojne pozyskają satelity, mikrosatelity, samoloty rozpoznawcze oraz całą gamę dronów, których efekty pracy będą gromadzone i analizowane w ośrodku rozpoznania obrazowego i wykorzystywane przez żołnierzy podczas działań.

W dalszym ciągu rozwijany jest program ''Wisła'' czyli program dotyczący dostarczenia przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu. Drugim obok "Wisły" elementem wielowarstwowego systemu obrony powietrznej kraju będzie program ''Narew''.

REKLAMA

Plan Modernizacji Technicznej zakłada także zakup śmigłowców. - Po pozyskaniu wiropłatów dla Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej zrealizujemy program ''Kruk''. Dzięki niemu pozyskamy nowoczesne śmigłowce uderzeniowe dla wojsk lądowych. Będziemy także kontynuować program ''Homar'' dotyczący zakupu wyrzutni rakietowych zdolnych razić cele oddalone do 300 kilometrów – poinformował minister Mariusz Błaszczak.

W najnowszym Planie Modernizacji Technicznej znalazł się m.in. program ''Miecznik'' oraz ''Orka'', dla którego planowane jest rozwiązanie pomostowe, które pozwoli na pozyskanie w najbliższym czasie dwóch okrętów podwodnych i zapewni ciągłość szkolenia podwodniaków. Wojsko Polskie pozyska także 6 lekkich okrętów rakietowych w polskich stoczniach, w ramach programu ''Murena''.

Zgodnie z założeniami nowego Planu Modernizacji Technicznej będą kontynuowane zakupy armatohaubic Krab, moździerzy samobieżnych Rak oraz KTO Rosomak.

REKLAMA

- Zwiększymy zdolności przeciwpancerne, realizując program ''Pustelnik'', który przewiduje zakup nowoczesnych, lekkich wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych – poinformował minister.


Powiązany Artykuł

czołg abrams 1200 (1).jpg
Czołg Abrams wzmocni polskie wojsko. Oto jego zalety

Kolejne roboty w polskim wojsku

Powiązany Artykuł

Jednym z programów skierowanych do polskiego przemysłu obronnego jest program ''Ottokar Brzoza'', który zakłada pozyskanie kilkudziesięciu sztuk niszczycieli czołgów dla pułku przeciwpancernego.

- Pamiętamy także o innowacyjnych technologiach. W ramach programu ''Groszek'' kupimy zasobniki lotnicze z subamunicją automatycznie reagującą na wykryte obiekty. To uzbrojenie, które umożliwia zwalczanie dużych grup nieprzyjaciela takich jak m.in. pododdziały zmechanizowane, pancerne czy samoloty i śmigłowce na lądowiskach. Program ''Gladius'' zakłada z kolei pozyskanie bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych, tak zwanej ''amunicji krążącej'' – mówił szef MON.

Własne rozwiązania kryptograficzne

Wojsko Polskie dalej będzie rozwijało program ''cyber.mil'', w ramach którego stworzony zostanie pakiet krajowych narzędzi oraz oprogramowania, które będą wykorzystywać najnowocześniejsze polskie technologie kryptograficzne oraz pozwolą na skuteczną obronę polskiej cyberprzestrzeni.

REKLAMA

Podsumowując Plan Modernizacji Technicznej, minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że każdy z rodzajów sił zbrojnych otrzyma nowy sprzęt, który znacząco wpłynie na poprawę skuteczności.


PolskieRadio24.pl/ MON/ mib


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej