more_horiz
Gospodarka

Program finansowania OZE o wartości 1 mld złotych. Inicjatywa Banku Pekao SA i PFR

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 15:50
Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Bank Pekao SA uruchamiają nowy program finansowania inwestycji w OZE o łącznej wartości 1 mld zł - poinformował w środowym komunikacie PFR.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

''Zgodnie z założeniami pilotażowa faza programu ma szansę wygenerować inwestycje w nowe instalacje fotowoltaiczne o łącznej wartości 1 mld zł, na co składa się kapitał własny inwestorów, finansowanie pozyskane od PFR oraz kredyt udzielony przez Bank Pekao SA. Powstałe w ten sposób instalacje mogą osiągnąć łączą moc nawet 500 MW” - czytamy w komunikacie.

Nowy program kierowany jest do deweloperów działających na rynku OZE, którzy chcą zostać inwestorami, inwestorów OZE, którzy chcieliby poszerzyć swoje portfolio o nowy obszar działania w inwestycje rynkowe, wykonawców i operatorów instalacji OZE, którzy chcieliby zostać inwestorami, przedsiębiorców, w tym inwestorów zagranicznych, poszukujących zielonej i tańszej energii elektrycznej dla swoich przedsiębiorstw, spółek obrotu energią elektryczną zabezpieczających sobie źródła dostaw energii odnawialnej dla obecnych i przyszłych klientów i samorządów, które planują zwiększyć udział OZE w swoim miksie energetycznym.

Według cytowanego w komunikacie wiceprezesa PFR Bartłomieja Pawlaka istotnym wyzwaniem polskiej polityki energetycznej jest zahamowanie wzrostu cen energii, poprzez stopniowe zastępowanie źródeł kopalnych energią pozyskiwaną z OZE.

- W odpowiedzi na potrzebę zwiększenia dynamiki inwestycji w tym obszarze stworzyliśmy nowy program w ramach PFR Green Hub, który wypełnia lukę kapitałową na rynku OZE. Pierwszym partnerem, z którym nawiązaliśmy współpracę jest Bank Pekao SA, ale jesteśmy otwarci na kolejnych partnerów, którzy wspólnie z nami zasilą polską gospodarkę zieloną energią - stwierdził Pawlak.

W komunikacie poinformowano też, że pilotażowa faza programu, w której zaangażowanie finansowe PFR wynosi 300 mln zł, ruszy do końca 2021 roku.


PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA POLSKA Pekao OZE