Polska Grupa Górnicza odchodzi od węgla zgodnie z planem. Tomasz Rogala: PGG nie zbankrutuje

2021-11-29, 10:35

Polska Grupa Górnicza odchodzi od węgla zgodnie z planem. Tomasz Rogala: PGG nie zbankrutuje
Związkowcy i zarząd Polskiej Grupy Górniczej podpisali we wtorek w Katowicach porozumienie regulujące zasady tegorocznego wzrostu wynagrodzeń w największej górniczej spółce.Foto: PolskaGrupaGórnicza/Twitter

- Polska Grupa Górnicza nie zbankrutuje - zapewnił jej prezes Tomasz Rogala. Podkreślił, że firma skutecznie rozwiązuje problem obsługi zobowiązań. Według niego istnieją instrumenty pomocowe, możliwe do zastosowania w okresie przejściowym, zanim KE notyfikuje program dla górnictwa.

Szef największej górniczej spółki był gościem regionalnego Radia Piekary. W rozmowie wyraził opinię, iż główne procedury związane z unijną akceptacją polskiego programu dla górnictwa (wraz z mechanizmem dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych) zakończą się do połowy przyszłego roku, zaś do tego czasu możliwe będzie stosowanie instrumentów przejściowych.

- Jesteśmy zdeterminowani do tego, żeby w pierwszej połowie przyszłego roku wszystkie główne elementy procesu zostały zamknięte - powiedział Tomasz Rogala, precyzując, iż chodzi o zgodę Komisji Europejskiej na realizację programu, opartego na ustaleniach zawartej w maju tego roku z górniczymi związkami umowy społecznej.

Zakłada ona subwencjonowanie górnictwa z publicznych środków do czasu wygaszenia wszystkich kopalń w perspektywie 2049 roku. Wymaga to zgody KE; obecnie trwa proces tzw. prenotyfikacji tych rozwiązań.

Instrumenty pomocowe wymagają uzgodnienia z KE

Wcześniej przedstawiciele PGG i resortu aktywów państwowych informowali, iż strona polska liczy na wdrożenie instrumentów pomocowych dla górnictwa już od początku przyszłego roku. W radiowej rozmowie prezes PGG ocenił, iż są w tym zakresie rozwiązania, możliwe do zastosowania jeszcze przed formalną notyfikacją programu przez Komisję.

- Są instrumenty pomocowe, które w tych okresach notyfikacji samego programu są stosowane - i one są dozwolone - powiedział szef największej górniczej spółki, zastrzegając, iż szczegóły są domeną resortu aktywów państwowych.

- Rozwiązanie na to jest - i to rozwiązanie, które jest zgodne z przepisami prawa europejskiego. To są instrumenty pomocowe, które występują, wymagają uzgodnienia z Komisją, ale one wszystkie są w domenie MAP-u - wyjaśnił prezes PGG, oceniając, iż Komisja Europejska ma świadomość, jak wrażliwą - m.in. ze względu na skalę zatrudnienia - branżą jest górnictwo.

Tomasz Rogala tłumaczył, że w sprawach, które są związane z okresem przejściowym do momentu notyfikacji, znajdzie się - w porozumieniu z Komisją - jakieś rozwiązanie. Jego zdaniem, zamknięcie głównych elementów uzgodnień z KE to perspektywa kilku najbliższych miesięcy. Zapewnił, że PGG poradzi sobie w tym okresie.

Wieszczenie bankructwa PGG trwa dość długo

- Polska Grupa Górnicza nie zbankrutuje; PGG jest w procesie, który został opisany w maju ubiegłego roku, czyli w procesie odchodzenia od węgla i realizowania tych wszystkich programów, które zostały wtedy zawarte - stopniowej redukcji produkcji węgla kamiennego - powiedział prezes PGG, zapewniając, iż spółce udaje się zabezpieczać bieżącą płynność finansową.

- Wieszczenie bankructwa PGG dość długo trwa i cały czas jakby naturalnie pojawia się przy polskim górnictwie czy PGG - natomiast póki co prowadzimy działalność tak, że tego aspektu nie ma. Do tej pory zawsze rozwiązywaliśmy problem obsługi zobowiązań - i on będzie rozwiązywany. To są nie tylko zobowiązania pracownicze, ale wszystkie inne, które spółka posiada - zapewnił Tomasz Rogala.

Związki to jeden z głównych interesariuszy

Prezes potwierdził, że we wtorek odbędą się rozmowy z działającymi w firmie związkami zawodowymi, które zgłosiły postulat wzrostu wynagrodzeń, na przykład w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego jeszcze w tym roku.

- Mamy procedurę rozmów przed sobą - one jutro się zaczynają. Oczywiście jest to ważne, bo związki to jeden z głównych interesariuszy, z którym rozmawiamy, chcemy rozmawiać i będziemy rozmawiać; ale przy tym będziemy rozmawiali też o szeregu innych rzeczy, które musimy rozwiązać dla wspólnego dobra - podkreślił Tomasz Rogala.

- Naszym zadaniem jest racjonalnie układać przedsiębiorstwo i nasze wydatki tak, żeby osiągnąć główny cel, czyli notyfikację programu dla górnictwa węgla kamiennego - zaznaczył prezes PGG i przypomniał, iż umowa społeczna z górniczymi związkami zakłada stopniowe odchodzenie od węgla, w ramach racjonalnego, rozłożonego w czasie planu.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej