more_horiz
Gospodarka

ARiMR pomaga nie tylko rolnikom, ale też rybakom. Całkowita pula środków to ponad 2,5 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 13:35
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje środki przede wszystkim beneficjentom z obszarów wiejskich, ale część pieniędzy trafia też do sektora rybactwa i rybołówstwa. Dzieje się tak w ramach programu operacyjnego RYBY 2014-2020 - wyjaśnia zastępca prezesa ARiMR Tomasz Kuśnierek.
ARIMR wspomaga nie tylko rolników, ale też rybaków - m.in. wypłaca rekompensaty covidowe
ARIMR wspomaga nie tylko rolników, ale też rybaków - m.in. wypłaca rekompensaty covidoweFoto: Shutterstock
Posłuchaj
03:11 PR1_AAC 2021_11_30-06-33-45.mp3 ARiMR pomaga nie tylko rolnikom, ale też rybakom. Całkowita pula pomocy to ponad 2,5 mld zł (D.Kwiatkowski/PR1)

- Agencja jest instytucją pośredniczącą w zakresie 5 z 6 priorytetów określonych w programie operacyjnym "Rybactwo i morze" na lata 2014-2020, które służą rozwojowi krajowego sektora rybackiego. Do głównych zadań Agencji należy rozpatrywanie wniosków i umów o dofinansowanie, ale także ocena wniosków o płatność i wypłata tych środków - dodaje Tomasz Kuśnierek.

Na rozwój polskiego rybactwa i rybołówstwa z budżetu Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, wraz z wkładem z budżetu krajowego, przeznaczono 710 milionów euro.

- Z tej kwoty, w przeliczeniu na złotówki, ARiMR ma do rozdysponowania około 2,8 miliarda złotych - wskazuje wiceprezes ARiMR.

Duże zainteresowanie pomocą

Tomasz Kuśnierek podkreśla, że wykorzystanie środków z tego programu jest bardzo duże. Do dziś ARiMR podpisała prawie 8 tysięcy umów na kwotę ponad 2 miliardów złotych.

Różne programy wsparcia dla rybaków

Agencja wypłaca też rekompensaty za straty poniesione w wyniku pandemii. Do tej pory wypłaciła 320 mln zł pomocy. Pieniądze trafiły m.in. do rybaków i firm przetwórczych.

Czytaj także:

Od 2 do 31 grudnia będzie można natomiast składać wnioski o przyznanie pomocy na zmniejszenie oddziaływania rybołówstwa na środowisko morskie oraz dostosowanie połowów do ochrony gatunków.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, D.Kwiatkowski, md

REKLAMA