more_horiz
Gospodarka

Połowa ceny prądu to koszt zielonych certyfikatów. 70 proc. energii Polska wytwarza z węgla

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 10:10
Ceny certyfikatów stanowią ok. połowę kosztów energii w Polsce, to jest główna przyczyna wzrostu cen energii w naszym kraju - napisał w czwartek na Twitterze wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Konieczna jest odpowiedzialna transformacja energetyczna
Konieczna jest odpowiedzialna transformacja energetycznaFoto: Shutterstock/ Bildagentur Zoonar GmbH

Sasin zareagował na wpis biura Komisji Europejskiej w Polsce. Podkreślono w nim, że wzrost cen energii wynika głównie ze zwiększonego światowego popytu, a nie polityki klimatycznej UE. "Przedstawienie obecnej sytuacji jako kosztów członkostwa, to mijanie się z prawdą" - stwierdziło przedstawicielstwo KE w naszym kraju.

W odpowiedzi Sasin zauważył, że 70 proc. energii w Polsce wytwarza się z węgla dodając, że ubolewa, iż przedstawicielstwo KE w Polsce tego nie wie. "Ceny certyfikatów wzrosły rok do roku o ponad 170 proc.! (z 29 euro do 80 euro dziś). I obecnie stanowią ok. 1/2 kosztów energii w Polsce. I to jest główna przyczyna wzrostu cen energii w Polsce, a nie wzrost cen surowca" - napisał wicepremier.

W środę szef MAP ocenił w Polsat News, że rosnące ceny energii to jest koszt naszego uczestnictwa w UE i unijnej polityki klimatycznej. Jak mówił, powinniśmy mieć świadomość, że UE to nie tylko to, co nam się dobrze kojarzy, czyli fundusze europejskie, dzięki którym kraj jest modernizowany.

- To są również skutki dla nas negatywne jak uczestnictwo w europejskiej polityce klimatycznej, która powoduje, że cena energii elektrycznej w Polsce rośnie - powiedział Sasin.


Konieczna transformacja

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w czwartek wieczorem w uroczystej akademii z okazji Dnia Świętej Barbary, w trakcie której wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla rozwoju polskiej energetyki.

- Jeżeli mamy odejść od węgla, a tego wymagają dzisiejsze zasady polityki klimatycznej, musimy to zrobić w sposób mądry i przede wszystkim bezpieczny dla naszego społeczeństwa - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent mówił o wielkich przemianach związanych z transformacja energetyczną. Podkreślał, jak ogromnym wyzwaniem jest dzisiaj energetyka, która opiera się przede wszystkim na energii odnawialnej.

- Dla nas, ludzi, którzy zajmują się w Polsce sprawami polityki energetycznej, oczywistą rzeczą jest, że - z uwagi na nasze uwarunkowania klimatyczne i nasze położenie geograficzne - nie jesteśmy w stanie dzisiaj, przy obecnym stanie techniki i innowacyjności na świecie, oprzeć się wyłącznie na tej energii odnawialnej, tzn. na słońcu i na wietrze - powiedział prezydent.

- Mam nadzieję, że nie tylko obecne władze ze mną na czele, ale też przyszłe będą tak realizować zadanie transformacji energetycznej, aby była to sprawiedliwa transformacja, w której będziemy zmieniali naszą gospodarkę, energetykę, będziemy chronili klimat, ale jednocześnie będziemy chronili człowieka - poziom jego życia w godnych warunkach, będziemy umożliwiali znalezienie i utrzymanie pracy - podkreślił.

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib