more_horiz
Gospodarka

Rekordowe ceny świątecznego wypoczynku w hotelach. "Nie odstrasza to turystów"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 09:31
W Polsce najpopularniejsze jest Zakopane i Karpacz, a za granicą - Egipt, Wyspy Kanaryjskie i Cypr. Hotelarze obawiają się jednak, że wiele osób może wystraszyć nowy wariant koronawirusa - pisze "Rzeczpospolita". Najdrożej jest w Zakopanem.
Najdrożej jest w Zakopanem. Średnio za czterodniowy pobyt czterech osób trzeba tam zapłacić 2.589 zł.
Najdrożej jest w Zakopanem. Średnio za czterodniowy pobyt czterech osób trzeba tam zapłacić 2.589 zł.Foto: Cegli/ Shutterstock

Jak podkreśla dziennik, bożonarodzeniowych rezerwacji w kraju jest nawet więcej niż w 2019 roku, przed pandemią - wynika z analizy platformy Noclegi.pl.

"Najwięcej tam, gdzie jest tanio. Według wyliczeń Noclegów.pl średnia cena świątecznych wyjazdów jest wyższa o 20 proc. niż przed pandemią i wynosi 99,60 zł za osobę za noc. I nie odstrasza to turystów, którzy chcą na święta wyjechać do Zakopanego, Krakowa, Wisły czy Krynicy-Zdroju. W tym roku popularnym kierunkiem jest też Warszawa" - czytamy.

Hotelarze nie są elastyczni

- Pomimo wysokich cen turyści nie tylko decydują się wyjechać, ale też wydłużają świąteczny pobyt poza domem. W 2019 r. średni wyjazd trwał trzy dni, teraz są to cztery dni - mówi dziennikowi Natalia Jaworska, ekspert Noclegi.pl.

Wskazuje, że najczęściej wybieramy apartamenty, ale powoli do łask wracają hotele, a następne w kolejności wyboru są pensjonaty, wille i domy gościnne. Najtaniej jest w kwaterach prywatnych, gdzie średni koszt wyjazdu może się zamknąć w 1.318 zł.

Najdrożej jest w Zakopanem.

- Średnio za czterodniowy pobyt czterech osób trzeba tam zapłacić 2.589 zł. To wzrost o 63 proc. względem 2019 r. Jeśli nawet wziąć pod uwagę wydłużenie wyjazdu o jeden nocleg, to i tak ten wzrost jest znaczący - podkreśla ekspert Noclegi.pl i dodaje, że branża najwyraźniej postanowiła wysokością cen zrekompensować sobie część strat związanych z obostrzeniami.

Ponadto większość ofert wymaga przedpłaty lub nie daje możliwości zwrotu - hotelarze nie są w tym okresie tak elastyczni, jak podczas weekendu listopadowego. Na tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakopiańskie stawki, czekają tańsze noclegi, na przykład w Polanicy-Zdroju, gdzie pobyt kosztuje średnio 796 zł za trzy dni.

Wypoczynek za granicą może być bezpieczniejszy

Gazeta zauważa, że nie będzie tanio na sylwestra, bo już teraz w Zakopanem i Karpaczu 99 proc. obiektów jest w pełni zarezerwowanych. Z publikacji wynika, że coraz częściej polscy turyści dochodzą do przekonania, że wypoczynek za granicą może być bezpieczniejszy ze względu choćby na wstępną selekcję sanitarną turystów (na przykład obowiązkowe paszporty COVID-19 czy negatywne testy w samolotach).

"Niebagatelne znaczenie ma również cena wypoczynku. Wycieczki do Egiptu, gdzie nadal jest bardzo ciepło, kosztują teraz taniej niż latem i jesienią. Na Maltę lub Cypr można polecieć za ok. 1.000–1.100 zł do hotelu 3-4-gwiazdkowego z wyżywieniem HB. Z kolei 8-dniowe bożonarodzeniowe wakacje all inclusive w 5-gwiazdkowym hotelu w Turcji można zarezerwować już za 1.700-1.800 zł" - wynika z analizy Travelplanet.pl.

W tym roku hitem wśród wyjazdów zagranicznych są również Wyspy Kanaryjskie albo Madera, gdzie świąteczny tydzień można spędzić w bardzo dobrych warunkach za 2.200-2.900 zł i wiadomo, że do wjazdu wystarczy dokument o zaszczepieniu" - czytamy w gazecie.

PR24.pl, PAP, DoS