more_horiz
Gospodarka

Ustawa obniżająca akcyzę z podpisem prezydenta. Ceny na stacjach paliw wkrótce mają spaść

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 10:16
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która czasowo obniża wysokość akcyzy na paliwa i energię elektryczną.
Obniżka ma przynieść m.in. spadek cen paliw o kilka-kilkanaście groszy na litrze.
Obniżka ma przynieść m.in. spadek cen paliw o kilka-kilkanaście groszy na litrze.Foto: Shutterstock.com/ThePowerPlant

Ustawa to część tzw. tarczy antyinflacyjnej, wdrażanej przez rząd, która ma złagodzić skutki wyższej inflacji. Tarza wprowadza też m.in. dodatek osłonowy za wzrost cen energii i ciepła. Ma on trafić do ponad 7 mln gospodarstw domowych.

Obniżona akcyza na paliwa silnikowe ma obowiązywać od 20 grudnia do 31 maja przyszłego roku. Z kolei energia elektryczna dla gospodarstw domowych zostanie od 1 stycznia do końca maja całkowicie zwolniona z akcyzy, a przy sprzedaży dla przedsiębiorców akcyza spadnie do 4 złotych 60 groszy za megawatogodzinę z obecnych 5 złotych. W tym czasie paliwa zostaną też zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Tańsze tankowanie

Ustawodawcy przewidują, że obniżenie akcyzy przełoży się na spadek cen na stacjach benzynowych. W przypadku oleju napędowego ma to być do 10 groszy mniej, a benzyna może stanieć nawet o kilkanaście groszy.

"Czasowe obniżki akcyzy na przedmiotowe paliwa silnikowe mają doprowadzić do zahamowania wzrostu cen paliw na stacjach paliw, a zatem również pomóc w walce z inflacją. Wzrost cen surowców energetycznych na rynkach światowych jest główną przyczyną wzrostu inflacji w Polsce i innych krajach unijnych. W związku z tym ograniczenie wzrostu cen paliw powinno się przyczynić do stabilizacji cen także w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności" - czytamy w informacji na temat ustawy.

Obniżka stawek akcyzy ma nastąpić 20 grudnia.

PolskieRadio24.pl, IAR, prezydent.pl,  md