more_horiz
Gospodarka

Na Pomorzu jest praca dla uchodźców z Ukrainy. Setki ofert, setki zainteresowanych

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 12:34
Do Gdańskiego Urzędu Pracy od początku wojny na Ukrainie, zgłosiło się ponad 130 pracodawców, którzy zaoferowali pracę uchodźcom. Urząd dysponuje 254 ofertami pracy dla ok. 600 osób. Siedzibę Gdańskiego Urzędu Pracy, od 28 lutego, odwiedziło ponad 300 obcokrajowców.
Duża część ofert dotyczy sprzedaży i usług. W większości przypadków poszukiwani są pracownicy z komunikatywną znajomością języka polskiego.
Duża część ofert dotyczy sprzedaży i usług. W większości przypadków poszukiwani są pracownicy z komunikatywną znajomością języka polskiego.Foto: PAP

Pracodawcy poszukują pracowników w 85 zawodach. Duża część z nich dotyczy branż takich jak: gastronomia, turystyka, sprzedaż, usługi, budownictwo.

- W większości przypadków poszukiwani są pracownicy z chociażby komunikatywną znajomością języka polskiego, w sporadycznych przypadkach może być to język angielski - tłumaczy kierownik Dział Zatrudnienia Cudzoziemców GUP Sylwia Dymnicka-Iwaniuk.

Liczby będą szybko rosły

Urząd dysponuje 254 ofertami pracy na ok. 600 miejsc pracy.

- Zgłoszenia te pochodzą od 137 pracodawców i co istotne, wciąż rejestrujemy nowe - dodaje Sylwia Dymnicka-Iwaniuk.

Siedzibę GUP, od 28 lutego, odwiedziło ponad 300 obcokrajowców.

- Wiele wskazuje na to, że liczby te będą jednak szybko rosły, wraz z napływem uchodźców do Gdańska. Do zwiększonego ruchu jesteśmy jednak relatywnie dobrze przygotowani. W obu punktach pracuje łącznie trzech ukraińsko- i rosyjskojęzycznych doradców - dodaje.

Akcja pozyskiwania ofert

Gdańsku Urząd Pracy prowadzi również akcję pozyskiwania ofert. Na stronie internetowej zamieszczony został komunikat, uruchomiono również skrzynkę mailową, na którą mogą spływać zgłoszenia od pracodawców.

- Zaapelowaliśmy, aby ze względu na specyfikę uchodźców, przesyłać głównie propozycje pracy dla kobiet. Natomiast już w poniedziałek rozpoczęliśmy akcję mailingową polegającą na wysyłce ok. 11 600 maili do pracodawców, z którymi współpracujemy z prośbą o pomoc w zatrudnieniu obywateli Ukrainy. Apele te następnie ponawialiśmy podczas tematycznej konferencji dla pracodawców zainteresowanych zatrudnianiem obcokrajowców - mówi Sylwia Dymnicka-Iwaniuk.

PR24.pl, PAP, DoS