Oprocentowanie kredytów rośnie, lokat już niekoniecznie. KNF zwraca bankom uwagę

2022-03-28, 07:34

Oprocentowanie kredytów rośnie, lokat już niekoniecznie. KNF zwraca bankom uwagę
Na koniec listopada br. przychody odsetkowe banków wyniosły prawie 154,6 mld zł. . Foto: shutterstock /Syda Productions

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła bankom uwagę na zasadność uatrakcyjnienia oferty oprocentowania lokat w związku ze wzrostem rynkowych stóp procentowych. KNF sprawdza czy nie pojawia się problem rozdźwięku między wzrostem oprocentowania kredytów i brakiem wzrostu oprocentowania lokat.

"W przeciwieństwie do zasad oprocentowania kredytów, które zostały określone na poziomie przepisów ustawowych, sposób wyznaczania oprocentowania konkretnych bankowych produktów depozytowych (oszczędnościowych) zależy od ich regulaminów (lub innych dokumentów ustalających sposób ich funkcjonowania). Przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie regulują sfery oprocentowania depozytów terminowych lub rachunków oszczędnościowych. Oznacza to, że banki mają swobodę ich kształtowania w oparciu o wewnętrzną politykę oraz przyjęty model biznesowy" - poinformował Urząd KNF.

Podwyżki zaczęły się w październiku

Jak dodano w komunikacie, "niezależnie od tego Urząd KNF zwracał w ostatnim czasie bankom uwagę na zasadność uatrakcyjnienia oferty oprocentowania lokat i depozytów w związku ze wzrostem rynkowych stóp procentowych".

Na początku marca Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podniesieniu stóp procentowych o 75 pkt. bazowych. Po tej podwyżce stopa referencyjna wynosi 3,5 proc., stopa lombardowa - 4 proc., stopa depozytowa wynosi 3 proc., stopa redyskontowa weksli wyniosła 3,55 proc. a stopa dyskontowa weksli - 3,60 proc. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku.



Oprocentowane 0,01 proc. w skali roku

Po ostatniej podwyżce stóp na przykład oprocentowanie kredytów hipotecznych oferowanych w tej chwili przez banki oscyluje wokół 7-7,5 proc. RRSO.

Z kolei oferowane przez największe banki lokaty standardowe na 3 miesiące są oprocentowane na 0,01 proc. w skali roku, a lokaty nieodnawialne, na nowe środki, lub obwarowane dodatkowymi warunkami, jak na przykład posiadanie odpowiedniego konta w banku rzadko przekraczają 2,5 proc. w skali roku.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej