Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. BIK opublikował nowe dane

W marcu tego roku w porównaniu z marcem 2021 odnotowano bardzo duży spadek liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych - o 27,2 proc. Również w ujęciu wartościowym dynamika jest ujemna (-18,2 proc.). Jednak w lutym liczba wnioskujących gwałtownie wzrosła i w marcu banki udzieliły o 21,1 proc. więcej takich kredytów w stosunku do poprzedniego miesiąca - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

2022-04-27, 12:04

Rekordowe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. BIK opublikował nowe dane
Składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny wyniosą 0,45 proc. w przypadku otwartego rachunku powierniczego i 0,1 proc. w przypadku zamkniętego rachunku powierniczego. Foto: Shutterstock/Roman Babakin

W marcu 2022 r. średnia wartość udzielonego kredytu mieszkaniowego wyniosła 345,02 tys. zł i była wyższa w ujęciu rocznym o 12,2 proc., co według BIK odpowiada w przybliżeniu średniej rocznej dynamice wzrostu cen nieruchomości.

Biuro wskazuje, że przy analizie sytuacji w poszczególnych przedziałach kwotowych określających wartość udzielanego kredytu mieszkaniowego, w okresie styczeń-marzec 2022 r. widać duże zróżnicowanie. Dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych, zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, dotyczyły jedynie kredytów z przedziału powyżej 500 tys. zł - w ujęciu liczbowym +24,1 proc., a w wartościowym +29,3 proc. W pozostałych przedziałach zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym dynamiki są ujemne.

Drugi w ostatnich 10 latach rekordowy wynik

- Dla kredytów mieszkaniowych marzec, podobnie jak luty 2022 r., był bardzo słaby. Jest to spowodowane przede wszystkim spadkiem liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w styczniu 2022 r., co było kontynuacją trendu obserwowanego już od kwietnia zeszłego roku - powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski.

Jego zdaniem trend spadkowy popytu na kredyty mieszkaniowe zaczął się jeszcze przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych.

REKLAMA

- Co ciekawe w lutym br. liczba wnioskujących wzrosła, a w marcu tego roku przekroczyła nawet 53 tys., ustalając drugi w ostatnich 10 latach rekordowy wynik. Jest to ważne w perspektywie akcji kredytowej w kwietniu, bo kwiecień może być całkiem udanym miesiącem pod względem zarówno liczby, jak i wartości udzielonych kredytów - ocenił.

Jak dodał, ostatnia z sześciu podwyżek stóp procentowych - z kwietnia - nie znalazła jeszcze swojego odzwierciedlenia w samej akcji kredytowej.

- Podwyżki stóp procentowych obniżyły zdolność kredytową. Do tego dochodzą działania KNF, które również negatywnie wpłyną na zdolność kredytową. A 24 lutego br. doszedł jeszcze jeden element - niepewność związana z wojną w Ukrainie. Czynnik ten wprowadza niepewność, a banki w takich warunkach zazwyczaj bardziej restrykcyjnie podchodzą do udzielania kredytów, w szczególności długoterminowych - podkreślił ekspert.

Ostatni pozytywny akcent na rynku?

Według danych BIK w porównaniu do lutego 2022 r. w marcu tego roku kredyty mieszkaniowe odnotowały duży wzrost: o 21,1 proc. w ujęciu liczbowym i 20,2 proc. w wartościowym.

REKLAMA

- W mojej opinii kolejne miesiące będą jednymi z najciekawszych w całej historii polskiego rynku kredytów mieszkaniowych. Marcowy bardzo dobry wynik dotyczący liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, który zapewne pozytywnie wpłynie na akcję kredytową w kwietniu i maju, może być już ostatnim pozytywnym akcentem na rynku kredytów mieszkaniowych w bieżącym cyklu - dodał Waldemar Rogowski.

Jeśli chodzi o jakość portfela kredytów mieszkaniowych, to w ocenie BIK w ostatnich 12 miesiącach (od marca 2021 r. do marca 2022 r.) polepszyła się ona nieznacznie.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej