more_horiz
Gospodarka

Banki korzystają na podwyżkach stóp procentowych. Premier Morawiecki: to nadmierny, niesprawiedliwy zysk

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 13:05
Na koniec lutego 2022 r. zysk banków sięgnął ponad 4,1 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 97 proc. w stosunku do lutego 2021 r. - wynika z danych NBP. Cykl podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w ubiegłym roku, zadziałał pozytywnie na wyniki banków już w ubiegłym roku.
Cykl podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w ubiegłym roku, zadziałał pozytywnie na wyniki banków już w ubiegłym roku.
Cykl podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w ubiegłym roku, zadziałał pozytywnie na wyniki banków już w ubiegłym roku.Foto: Anton_AV/Shutterstock

Wzrost stóp procentowych wyraźnie poprawił wyniki banków. W lutym (dane z marca zostaną zaprezentowane w maju) wynik banków sięgnął 4 mld 124 mln zł w stosunku do 2 mld 089 mln zł na koniec lutego 2021 r. - wynika z danych NBP. Wzrost wyników banków sięgnął więc ponad 97 proc.

Głównym źródłem poprawy wyników banków jest wzrost wyniku odsetkowego. W lutym tego roku wynik ten przekroczył poziom 12,79 mld zł, tymczasem rok wcześniej było to 7,92 mld zł. Tym samym wynik odsetkowy powiększył się o ponad 61 proc.

Z kolei koszty odsetkowe wzrosły w jeszcze większym stopniu, bo o prawie 170 proc., do ponad 2 mld zł w lutym bieżącego roku z 744 mln zł w lutym 2021. Bankom udało się poprawić przychody z opłat i prowizji - wpływy z tego źródła wyniosły ponad 3,82 mld zł w lutym 2022 r. wobec 3,28 mld zł w lutym 2021 r.

Nadmierna korzyść z rosnących stóp

Cykl podwyżek stóp procentowych, który rozpoczął się w ubiegłym roku, zadziałał pozytywnie na wyniki banków już w ubiegłym roku. Banki - według danych NBP - rok 2021 zakończyły na plusie, ich zysk wyniósł ponad 8,93 mld zł. To spora poprawa w stosunku do wyniku roku 2020 - wtedy banki odnotowały stratę rzędu 337 mln zł.

Jednak wynik banków z 2021 r. jest daleki od osiąganego przez banki przed wybuchem pandemii. W roku 2019 wynik banków sięgał 13,77 mld zł, a w 2018 r. - nieco ponad 13,05 mld zł.

Jak mówił w poniedziałek podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, banki komercyjne nadmiernie korzystają z rosnących stóp procentowych. Według szefa rządu powinny być urealnione stawki lokat bankowych na poziomie co najmniej 3-4 proc.

"Jednoprocentowe depozyty przejdą do przeszłości"

Mateusz Morawiecki ocenił, że "w ślad za wzrostem oprocentowania obligacji, także dla obywateli polskich, natychmiast powinny pójść lokaty i depozyty dla zwykłych Polaków, dla polskich rodzin, dla polskich małych i średnich przedsiębiorców".

- Nie czekajcie dłużej, ponieważ jest to nadmierny zysk, który pojawia się w waszych portfelach, niesprawiedliwy zysk - powiedział.

Posłuchaj
00:22 Premier M. Morawiecki apeluje do banków, by podniosły stopy procentowe dla depozytów.mp3 Premier M. Morawiecki apeluje do banków, by podniosły stopy procentowe dla depozytów (IAR)

- Jestem przekonany, że te zerowe czy jednoprocentowe depozyty przejdą za chwilę do przeszłości i pojawią się realne, dobre stawki dla lokat bankowych, co najmniej 3-, 4-procentowe, które muszą podążać w ślad za rosnącą stopą referencyjną banku centralnego - stwierdził premier.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem