more_horiz
Gospodarka

Problemy na światowym rynku żywności. "Odblokowanie Odessy stanie się koniecznością"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 08:33
Publicysta Marek Budzisz prognozuje, że wkrótce odblokowanie portu w Odessie i umożliwienie eksportu ukraińskiego zboża i innych produktów żywnościowych może w krótkim czasie stać się koniecznością. Wpływ na to ma trudna sytuacja na światowym rynku żywności, m.in. susza występująca w wielu regionach świata, co powoduje niedobory, ale też napędza wzrost cen.
niedługo możemy mieć do czynienia z próbą odblokowania ukraińskiego handlu i ukraińskich portów, szczególnie Odessy. Oznacza to nową, niezwykle groźną fazę wojny - pisze Marek Budzisz.
niedługo możemy mieć do czynienia z próbą odblokowania ukraińskiego handlu i ukraińskich portów, szczególnie Odessy. Oznacza to nową, niezwykle groźną fazę wojny - pisze Marek Budzisz.Foto: Pixabay

Marek Budzisz w artykule opublikowanym przez serwis wPolityce.pl zwraca uwagę na niekorzystne zjawiska na światowym rynku żywności, w tym wzrost protekcjonizmu i wstrzymywanie eksportu niektórych produktów, tak jak to zrobiła niedawno Indonezja z olejem palmowym. Do tego dochodzi susza m.in. we Francji i w Afryce, niepewna sytuacja na Sri Lance, będącej ważnym eksportem zbóż, a także spodziewane niższe plony w Stanach Zjednoczonych.

- Wszystkie te niekorzystne, a nakładające się na siebie tendencje, oznaczają, że uruchomienie eksportu zboża z Ukrainy staje się i niedługo stanie się kwestią o znaczeniu strategicznym i globalnym, a to może równać się rozszerzeniu wojny i zwiększeniu zaangażowania w konflikt państw trzecich - ocenia publicysta.

Odblokowanie Odessy koniecznością?

Budzisz przypomina przy tym, że Komisja Europejska już myśli nad tym, jak pomóc Ukrainie w eksporcie jej płodów rolnych w obliczu wojny. Jednak, jego zdaniem, to nie wystarczy i odblokowanie Odessy będzie w tym kontekście kluczowe. Jak wskazuje publicysta, Rosjanie wiedzą o problemach Ukrainy z eksportem żywności i próbują niszczyć alternatywne drogi jej transportu. Stąd m.in. - w jego ocenie - rosyjskie ataki na most nad Dniestrem oraz zaostrzenie się sytuacji w Naddniestrzu, przez które ukraińska żywność może trafiać np. do portów w Warnie czy Konstancy.

Czytaj także:

- Zaryzykuję hipotezę – niedługo możemy mieć do czynienia z próbą odblokowania ukraińskiego handlu i ukraińskich portów, szczególnie Odessy. Oznacza to nową, niezwykle groźną fazę wojny. Ale wydaje się, że w świetle tego co dzieje się w świecie, nie mamy innego wyjścia - ocenia Marek Budzisz.

PolskieRadio24.pl, wPolityce, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem