more_horiz
Gospodarka

Pandemia, reforma przepisów i nowe fundusze. W Genewie trwa spotkanie Światowej Organizacji Zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2022 06:30
Ponad 100 światowych ministrów zdrowia spotka się w tym tygodniu w Genewie na pierwszym od trzech lat zgromadzeniu Światowej Organizacji Zdrowia, a ONZ-owska agencja stara się określić swoją przyszłą rolę w globalnej polityce zdrowotnej.
Trwa spotkanie ministrów zdrowia w ramach WHO.
Trwa spotkanie ministrów zdrowia w ramach WHO.Foto: EQRoy/shutterstock

Porządek obrad Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA) jest najbardziej napięty w 75-letniej historii WHO i jest postrzegany jako historyczna okazja do odejścia od pandemii COVID-19 i przygotowania się na kolejną globalną epidemię. Jednak wiele z najpilniejszych tematów, takich jak reforma przepisów dotyczących ognisk chorób, zostanie odłożonych na później lub omówionych jedynie w kuluarach. Oto podsumowanie tego, co będzie, a co nie będzie omawiane:

W oficjalnej agendzie

Darczyńcy zawarli w ubiegłym miesiącu "kluczowe" porozumienie w sprawie stopniowego zwiększania obowiązkowych składek do budżetu WHO, tak aby osiągnąć 50% budżetu w latach 2028-2029 lub 2030-31. W zamian WHO zgodziła się przeanalizować ich propozycje reform. Obecnie ich składki stanowią zaledwie ułamek (16%) całkowitego budżetu WHO, co oznacza, że nie może ona finansować niektórych programów, ponieważ pieniądze są przeznaczane na ulubione projekty darczyńców. Oczekuje się, że Zgromadzenie zatwierdzi porozumienie we wtorek.

Dyrektor generalny WHO z Etiopii Tedros Adhanom Ghebreyesus jest niemal pewny, że zostanie ponownie wybrany we wtorek w tajnym głosowaniu, po przezwyciężeniu krytyki ze strony własnego rządu i kryzysu, który nastąpił w zeszłym roku po doniesieniach o wykorzystywaniu seksualnym pracowników WHO w Kongu. W trakcie zgromadzenia Tedros ma również odnowić główne cele globalnej agencji zdrowia - "potrójny miliard", które mają na celu zwiększenie powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej, poprawę zdrowia i dobrobytu oraz lepszą ochronę ludzi w sytuacjach kryzysowych.

Region Europejski WHO przyjął w tym miesiącu rezolucję przeciwko Rosji i poprosił Tedrosa o przygotowanie raportu na temat sytuacji kryzysowej w służbie zdrowia na Ukrainie. Członkowie przygotowują również rezolucję, która ma zostać przedłożona Zgromadzeniu, choć dyplomaci twierdzą, że nie będzie ona zawierać zawieszenia prawa głosu Rosji, o co początkowo zabiegali niektórzy.

Poruszona zostanie kwestia reformy prawnie wiążących przepisów, które regulują zobowiązania państw w sytuacjach zagrożenia zdrowia publicznego - Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych (IHR). Jednakże, główny nacisk zostanie położony na wysiłki prowadzone przez Stany Zjednoczone, aby przyspieszyć stosowanie przyszłych reform z 24 do 12 miesięcy, powiedział główny urzędnik prawny WHO Steve Solomon. Negocjacje w sprawie innych proponowanych zmian odbędą się później ze względu na początkowy sprzeciw niektórych członków - powiedzieli dyplomaci.

Poza oficjalną agendą

WHO zleciła naukowemu panelowi doradczemu zbadanie pochodzenia wirusa SARS-CoV-2 po tym, jak wstępne dochodzenie w sprawie wczesnych przypadków COVID-19 w Chinach w zeszłym roku pozostawiło kilka pytań bez odpowiedzi. Rzecznik WHO powiedział, że raport panelu jest oczekiwany wkrótce, ale nie zostanie ujawniony w ramach zgromadzenia.

Większość negocjacji dotyczących reformy IHR odbędzie się w ciągu dwóch lat po spotkaniu, twierdzą dyplomaci. Obejmują one delikatne kwestie zaproponowane przez Waszyngton, takie jak wysłanie zespołów ekspertów do miejsc wybuchu epidemii oraz nowy komitet zgodności, który będzie monitorował wdrażanie zasad, jak wynika z dokumentu WHO. Jak twierdzą dyplomaci, Rosja również zaproponowała reformy.

IHR są powszechnie postrzegane jako niewystarczające do radzenia sobie z globalną pandemią, dlatego Tedros stara się o zawarcie nowego traktatu pandemicznego. Propozycje nowego paktu mogą obejmować zasady dzielenia się szczepionkami oraz proponowany zakaz handlu dzikimi zwierzętami. Negocjacje mają być kontynuowane w czerwcu, a ostateczny traktat, którego status prawny nie został jeszcze określony, będzie gotowy dopiero w 2024 roku.

Grupa G20 uzgodniła utworzenie globalnego funduszu gotowości na wypadek pandemii o wartości wielu miliardów dolarów, który zostanie utworzony poza WHO, prawdopodobnie w Banku Światowym. Rola WHO w funduszu jest nadal przedmiotem decyzji i nie została uwzględniona w porządku obrad zgromadzenia.

  • Czytaj także:

Nowe obowiązki firm transportowych. Resort infrastruktury przypomina

PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib