more_horiz
Gospodarka

Nowe obowiązki firm transportowych. Resort infrastruktury przypomina

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2022 10:33
Obowiązek posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji wspólnotowej to jeden z nowych obowiązków międzynarodowych przewoźników transportu drogowego. Zmiany wchodzą w życie dziś.
Nowe regulacje to jeden z zapisów pakietu mobilności.
Nowe regulacje to jeden z zapisów pakietu mobilności.Foto: shutterstock

"Od 21 maja 2022 r. przedsiębiorcy wykonujący międzynarodowy transport drogowy rzeczy pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 2,5 tony i nieprzekraczającymi 3,5 tony na obszarze Unii Europejskiej są obowiązani posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencję wspólnotową" - przekazało Ministerstwo Infrastruktury.

Wskazano, że obowiązek jest konsekwencją przyjęcia przez Unię Europejską nowych regulacji zawartych w tzw. Pakiecie Mobilności I.

"W związku z tym konieczne było także dokonanie zmian krajowych przepisów dotyczących zasad prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego" - dodano.

Dodatkowe obowiązki dla przewoźników

Jednym z elementów Pakietu Mobilności I jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1055 z 15 lipca 2020 r. Rozporządzenie to "wprowadziło m.in. obowiązek uzyskania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencji wspólnotowej przez przedsiębiorców wykonujących międzynarodowy transport drogowy rzeczy z wykorzystaniem pojazdów silnikowych lub zespołów pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 2,5 tony i nie przekracza 3,5 tony".

"Wymóg ten nie dotyczy przedsiębiorców, którzy wykonują wyłącznie krajowy transport drogowy rzeczy pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony" - podkreśliło ministerstwo.

Czytaj także:


Przekazano, że zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego udziela "starosta właściwy dla siedziby przedsiębiorcy, a w przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną właściwego dla adresu stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej" a także Główny Inspektor Transportu Drogowego, "jeżeli przedsiębiorca nie występował do starosty z wnioskiem o wydanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego".

"Licencji wspólnotowej udziela Główny Inspektor Transportu Drogowego" - napisało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

PolskieRadio24.pl, PAP, md